آشکار شدن چالش های ارتش اوکراین با تشدید حملات روسیه در خارکیف

یک رسانه آمریکایی در گزارشی به چالش های پیش روی نظامیان اوکراینی برای مقابله با حملات شدت یافته ارتش روسیه در منطقه خارکیف و حفاظت از جان غیرنظامیان این منطقه پرداخت.

گزارش زندگی نیوز، پیشروی قابل توجه روسیه در منطقه خارکیف هم زمان با شدت یافتن حملات تابستانی آن، چالش های پیش روی نیروهای خسته اوکراینی را آشکار کرده است که از نظر منابع مهمات و تجهیزات مورد نیازشان در تنگنا قرار دارند.

در گزارشی که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده، با این مقدمه آمده است: نیروهای روسیه، هفته گذشته با چنان سرعت و شدت عملی به مرزهای شمالی اوکراین نفوذ کردند که استحکامات ضعیف اوکراین، تقریبا نتوانست هیچ مانعی ایجاد کند. برخی سربازان اوکراینی که به کلی غافلگیر شده بودند، پست های خود را رها کردند و روستاهایی که نزدیک به 2 سال پیش آزاد شده بودند، آتش بی امان توپخانه بر سرشان ریخت که در صحنه ای یادآور روزهای اول جنگ، باعث فرار صدها نفر شد.

«تتیانا نوویکووا» یک شهروند اوکراینی گفت در حین فرار از جایی که تمام زندگی اش را در آن سپری کرده بود، حتی یک سرباز اوکراینی نیز به چشم نمی خورد.

پیشروی قابل توجه روسیه در منطقه خارکیف هم زمان با شدت یافتن حملات تابستانی آن، چالش های پیش روی نیروهای خسته اوکراینی را آشکار کرده است که از نظر منابع مهمات و تجهیزات مورد نیازشان در تنگنا قرار دارند. نظامیان روسیه که از مرزها سرازیر شده بودند، از امتیاز مهمات کافی از جمله گلوله های توپ به خوبی بهره می بردند و از نیروی هوایی خود، از جمله جنگنده ها و بمب های سنگین نیز استفاده می کردند که بدون هیچ ممانعتی از سوی سامانه های مستهلک دفاع هوایی اوکراین، تاثیر فاجعه باری بر جای گذاشت.

رسانه آمریکایی نوشت سربازان روسیه با رسیدن به مرز، به راحتی از استحکامات عبور کردند، از جمله خندق ها، مین های زمینی و موانع ضد تانک که برخی از آن ها به گفته سربازان اوکراینی، ناکافی یا سمبل کاری شده بودند.

آشکار شدن چالش های ارتش اوکراین با تشدید حملات روسیه در خارکیف
درگیری ها در مرزهای شمالی اوکراین، 16 مه

ارتش اوکراین با گذشت بیش از 2 سال از جنگ همچنان در داشتن سربازان کافی برای دفاع موثر از خط مقدم 600 مایلی با چالش هایی روبه رو است. این در حالی است که ارتش روسیه هزاران نیروی جدید را اعزام کرده است. با مشخص شدن گسترده عملیات روسیه طی آخر هفته، ارتش اوکراین به جای اعزام نیروهای ذخیره، اقدام به منتقل کردن نظامیان از دیگر مناطق جبهه کرد. به گفته مقامات اوکراینی، دلیل این اقدام کمبود نیروهای ذخیره بود.

مقامات اوکراینی به شرط فاش نشدن هویتشان گفتند که وضعیت در منطقه خارکیف بحرانی اما تحت کنترل است. روز شنبه، به نظر می رسید که نیروهای اوکراینی سرعت پیشروی روسیه را کند کرده اند، اگرچه، گزارش ها حاکی از نبردی شدید در منطقه محدودی با فاصله پنج مایل از مرز روسیه بود.

نیویورک تایمز نوشت با پیشروی نیروهای روسیه، نگرانی هایی وجود دارد که آن ها برای اولین بار در طی 2 سال در برد توپخانه ای خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین قرار بگیرند. یک فرمانده اوکراینی به شرط فاش نشدن هویتش گفت که «روس ها می دانند چه می کنند».

«کوستیانتین ماشووتس» یک تحلیلگر نظامی اوکراینی می گوید روس ها چند ماه بود که در حال تجمیع نظامیان در مرزهای شمالی اوکراین بودند و 50 هزار نفر از آن ها در این منطقه به خارکیف و «سومی» اعزام شدند. «سرگیی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه وقتی گفته بود خارکیف در تمایل «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه برای ایجاد «منطقه حایل» نقش مهمی ایفا می کند، تلویحا به قصد مسکو درباره این منطقه اشاره کرده بود.

به نظر می رسد که مقامات ارشد اوکراین این خطر را جدی تلقی می کردند؛ «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین در 9 آوریل سفری به شدت هماهنگ شده به استحکامات اطراف خارکیف انجام داد.

زلنسکی گفته بود، «ما باید آماده باشیم. روس ها باید ببینند که ما آماده دفاع از خودمان هستیم. مردم ما هم باید درک کنند که اوکراین در صورتی که دشمن تلاش کند که حمله ای انجام بدهد، آماده است.»

آشکار شدن چالش های ارتش اوکراین با تشدید حملات روسیه در خارکیف
سربازان اوکراینی با پهپادی در نزدیکی مرز روسیه در خارکیف، 15 مه

این آمادگی ها و مقدمات کاری برای متوقف کردن حملات روسیه از پیش نبرد. بخشی از مشکل مربوط به محدودیت های استفاده اوکراین از تسلیحات پیشرفته آمریکایی است.  با وجود این که نیروهای اوکراینی شاهد تجمع نیروهای روسیه در مرزهای شمالی بودند، ممنوعیتی که کاخ سفید برای استفاده از تسلیحات با دقت بالا، از جمله سامانه های پرتابگر موشک «HIMARS» علیه اهدافی که در خاک روسیه قرار داشتند، مانع حمله اوکراین به آن ها شد.

از سوی دیگر، اوکراین از ابتدای این جنگ با معایبی روبه رو است. آن ها با کشوری بسیار پهناور دارای نیروی انسانی عظیم و زرادخانه بزرگی مواجه هستند که مدام به واسطه فعالیت صنایع دفاعی آن پر می شود.

برخی از مقامات اوکراینی گفتند سنگربندی مناطق نزدیک به مرز به دلیل حملات توپخانه ای روسیه، تقریبا غیرممکن است. اما آن ها گفتند، خطوط دفاعی قوی تر که دورتر از مرزها ساخته شده اند، تاکنون زیر حملات روس ها دوام آورده اند.

«دنیس یاروسلاوسکی» ستوان یکم تیپ 57 ارتش اوکراین می گوید وقتی روس ها حملاتشان را آغاز کردند، برخی از نقاط سنگرها در هم شکست و نظامیان زیر بمباران های سنگین گریختند.

به گفته او، «سوال های زیادی می توان از کسانی پرسید که مسیول ساختن استحکامات خط مقدم بودند و قرار بوده است آن را مین ریزی و تقویت کنند.»

آشکار شدن چالش های ارتش اوکراین با تشدید حملات روسیه در خارکیف
استحکامات ضد تانک موسوم به «دندان اژدها» در نزدیکی ووچانسک اوکراین، 16 مه

در این گزارش ادعا شده است: مقامات رسمی و تحلیلگران نظامی می گویند، روسیه احتمالا نیروی کافی برای تصرف شهر خارکیف ندارد. به نظر می رسد که روسیه به برتری کمی خود برای پراکنده و خسته کردن نیروهای اوکراینی اتکا کرده است.

طبق تحلیلی که موسسه سلطنتی خدمات متحد انگلیس منتشر کرده، روسیه در حال حاضر، حدود 510 هزار نیروی نظامی در این نبرد به کار گرفته است. این تعداد برای انجام دادن حملاتی در امتداد خط مقدم کافی است که مدام تعادل نیروهای اوکراینی را حین تلاش آن ها برای پاسخ به حملات متعدد بر هم می زند.

در بخش دیگری از این تحلیل آمده است که «هدف روسیه رقم زدن گشایشی بزرگ نیست، بلکه متقاعد کردن اوکراین  به این است که می تواند کیلومتر به کیلومتر در خط مقدم، پیشروی کند.»

رسانه آمریکایی نوشت تسلیحات جدیدی که قرار است به عنوان بسته کمکی جدید دولت آمریکا به ارزش 61 میلیارد دلار به اوکراین عرضه شود، از جمله گلوله های توپ و مهمات دفاع هوایی، می تواند فشار بر نیروهای اوکراینی را تا حدی کاهش دهد. سربازگیری جدید توسط دولت اوکراین و اعزام نیروهای تازه نیز چنین تاثیری خواهد داشت.

نیویورک تایمز در پایان نوشت: سوالی که اکنون و با از راه رسیدن تابستان جنگ با آن روبه رو هستیم، این است که آیا شرایط پیش رو برای کاستن از شتاب حملات روسیه کافی خواهد بود یا نه.

پایان خبر زندگی نیوز

آشکار شدن چالش های ارتش اوکراین با تشدید حملات روسیه در خارکیف

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آشکار شدن چالش های ارتش اوکراین با تشدید حملات روسیه در خارکیف" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آشکار شدن چالش های ارتش اوکراین با تشدید حملات روسیه در خارکیف"، کلیک کنید.