آمریکا قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را وتو کرد/ واکنش چین و روسیه

آمریکا قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را وتو کرد واکنش چین و روسیه

آمریکا بامداد جمعه در رای گیری شورای امنیت، قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را وتو کرد- اقدامی که واکنش تند چین و روسیه را در پی داشت.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری زندگی نیوز، کشور الجزایر پیش نویس قطعنامه عضویت کامل فلسطین را در سازمان ملل به شورای امنیت سازمان ملل ارایه کرده بود و خواستار طرح آن در نشست روز پنجشنبه این شورا شده بود.

از 15 عضو شورای امنیت 12 عضو به این قطعنامه رای مثبت و انگلیس و سوییس رای ممتنع دادند. آمریکا با رای منفی خود این قطعنامه را وتو کرد.

تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل مستلزم آن است که حداقل 9 رای مثبت را بدون مخالفت یا همان وتوی پنج عضو دایم شورای امنیت یعنی آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه و چین به دست آورد.

پیش از آن، منابع آگاه اعلام کرده بودند که این قطعنامه از حمایت 13 عضو شورای امنیت برخوردار است، اما احتمالا آمریکا یکی از اعضای اصلی شورای امنیت و حامی همیشگی (رژیم) اسراییل، با آن مخالفت و آن را وتو خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی اعلام کرد که واشینگتن به این قطعنامه رای مثبت نخواهد داد.

فلسطین اکنون ناظر دایمی در سازمان ملل است. در سال 2011، فلسطین برای عضویت دایمی در سازمان ملل درخواست داده بود، اما بعداً تصمیم گرفت برای مدتی به عنوان ناظر دایمی باقی بماند.

کشور های دارای این وضعیت می توانند در اکثر جلسات شرکت کنند و تقریباً به تمام اسناد مربوطه دسترسی داشته باشند، اما حق رای ندارند. به جز فلسطین، واتیکان نیز دارای وضعیت ناظر دایمی در سازمان ملل است.

در ماه آوریل، فلسطین نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل ارسال و درخواست کرد که پیوستن آن به سازمان ملل متحد به عنوان یک عضو دایمی را دوباره بررسی کند.

کارشکنی آمریکا با استقبال «یسراییل کاتز» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی همراه بود. او در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی ایکس بدون اشاره به جنایت های رژیم متبوعش در ماه های گذشته در غزه که حتی موجب انتقاد شرکای غربی این رژیم شده، نوشت: قطعنامه پیشنهادی برای به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین، 6 ماه پس از بزرگ ترین کشتار یهودیان پس از هولوکاست صورت گرفت که در صورت تصویب، پاداشی برای تروریسم بود.

کاتس افزود: من از ایالات متحده آمریکا به خاطر وتوی پیش نویس این قطعنامه شرم آور در شورای امنیت سازمان ملل متحد تمجید می کنم.

«واسیلی نبنزیا» نماینده دایم روسیه در سازمان ملل در واکنش به وتوی قعطنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل از سوی آمریکا گفت که هدف ایالات متحده در هم شکستن اراده فلسطینی ها و راندن آنها از سرزمین خودشان است.

وی افزود، آمریکا فکر می کند که «آنها شایستگی داشتن کشور خودشان را ندارند» و فقط «منافع اسراییل» را محقق می کند.

نماینده روسیه اظهار کرد، آمریکا چشمان خود را به روی «جنایات اسراییل» علیه شهروندان فلسطینی در غزه و ادامه شهرک سازی های غیرقانونی در کرانه باختری بسته است.

«فو کونگ» نماینده دایم چین در سازمان ملل نیز عدم تصویب این قطعنامه را «روزی غم انگیز» و وتوی آمریکا را «بسیار ناامیدکننده» خواند.

در همین ارتباط، حماس از جامعه جهانی خواست که برای غلبه بر اراده دولت آمریکا و حمایت از مبارزه ملت فلسطین و حق مشروع آنان در تعیین سرنوشت خود فشار وارد کنند.

جنبش حماس همچنین موضع جانبدارانه آمریکا از اشغالگران صهیونیست در وتوی این قطعنامه را به شدت محکوم کرد.

دفتر «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در بیانیه ای از ایالات متحده آمریکا به دلیل وتوی قطعنامه پیشنهادی الجزایر برای عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل انتقاد کرد.

در این بیانیه از سیاست آمریکا به عنوان «تعدی آشکار به قوانین و حقوق بین الملل و مشوق نسل کشی علیه مردم فلسطین» یاد شده است.

دفتر عباس همچنین تاکید کرد که این سیاست واشنگتن، منطقه را بیشتر به سمت آشوب پیش خواهد برد.

در این بیانیه همچنین وتوی آمریکا، «غیراخلاقی، ناعادلانه و غیرموجه» توصیف شده است.

آمریکا قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را وتو کرد/ واکنش چین و روسیه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آمریکا قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را وتو کرد/ واکنش چین و روسیه" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آمریکا قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل را وتو کرد/ واکنش چین و روسیه"، کلیک کنید.