از جیره بندی آب نجات پیدا کردیم؟

از جیره بندی آب نجات پیدا کردیم؟

آفتاب نیوز :

به طوری که هشدار سیل در استان های کهکیلویه و بویر احمد و بخش غربی و جنوب غربی فارس، چهار محال و بختیاری و لرستان داده شده است، بنابراین لازم است مسیولین به مردم محلی و گردشگران هشدار لازم را بدهند که در محل رودخانه ها مستقر نشوند تا منجر اتفاقات تلخ نشود.

28 استان در خشکسالی هستند

وی افزود: در حال حاضر به جز مازندران، آذربایجان غربی و گلستان که دوره ترسالی را سپری می کنند و میانگین بارندگی در این استان ها بیشتر از میانگین درازمدت 55 ساله بوده؛ در 28 استان کشور وضعیت بارندگی خوب نیست و در خشکسالی هستند، یعنی میزان ریزش های جوی 41 درصد نسبت به میانگین 55 ساله کمتر است، تا 20 بهمن 74.1 میلیمتر بارندگی داشتیم در صورتی که میانگین بلندمدت 125.7 میلیمتر بوده است.

وضع تهران خوب می شود

این کارشناس حوزه آب و محیط زیست در ادامه گفت: در مورد تهران هم پیش بینی می شود که بارندگی داشته باشیم و در ارتفاعات بارش ها بصورت برف باشد، حتی اصفهان، نجف آباد، کرکس و کاشان هم بارندگی و در ارتفاعات برف پیش بینی شده و سرشاخه های سفیدرود، زاینده رود، کارون، کشکان و دز وضعیت خوبی خواهند داشت.

7 استان در وضعیت قرمز

وی متوسط خشکسالی در کشور را 41 درصد عنوان و خاطرنشان کرد: بدترین وضعیت فارس با میزان خشکسالی 77 درصد دارد و پس از آن هرمزگان 70 درصد، کرمان 68 درصد، بوشهر 62 درصد، خراسان جنوبی 61 درصد، سیستان و بلوچستان 56 درصد و یزد 52 درصد خشکسالی دارند، یعنی این 7 استان در وضعیت قرمز و بیش از 50 درصد خشکسالی دارند، اوضاع استان های دیگر کشور خیلی وخیم نیست و بارندگی ها می تواند شرایط را بهبود ببخشد.

نرخ خشکسالی تهران؛ 31 درصد

درویش نرخ خشکسالی تهران را 31 درصد اعلام کرد و گفت: این عدد 10 درصد از متوسط کشور بهتر است، هرچند تهران 90 میلیمتر بارندگی دارد و باید 130 میلیمتر بارندگی داشته باشد یعنی 40 میلیمتر کمتر از میانگین دریافت کرده است، اما با بارندگی چند روز آینده این امیدواری وجود دارد که مشکل حل شود.

از جیره بندی نجات پیدا کردیم؟

وی بیان داشت: وضعیت خشکسالی در استان البرز 30 درصد است و این نرخ در همدان، سمنان، کرمانشاه، گیلان و کردستان زیر 27 درصد است که با بارندگی که از امروز آغاز می شود براحتی امکان جبران وجود دارد. البته به هیچ عنون نمی توان پیش بینی کرد که از دوره خشکسالی عبور و وارد دوره ترسالی می شویم، وضعیت ما به نرمال هم نمی رسد، ولی از شرایط بسیار خشک که در پاییز داشتیم و ابراز نگرانی می شد که ممکن است در اغلب مناطق کشور به جیره بندی آب برسیم خوشبختانه نجات پیدا کردیم و با اندکی مدیریت می توان تابستان سال آینده را هم سپری کرد.

همه تخم مرغ ها را در سبدی قرار داده ایم که چشمش به آسمان است

این کارشناس حوزه آب و محیط زیست با بیان اینکه در کل فکر اینکه به شرایط نرمال برسیم نباید کرد، تاکید کرد: باید به فکر راه هایی برای اشتغال باشیم که نیاز به آب نداشته باشیم و این چشم انداز روشن آینده را برای ما ترسیم می کند نه اینکه تنها منتظر بارندگی بمانیم. با نگاهی به کشور های همسایه می بینیم که بارندگی در کشور هایی مانند قطر، امارات، کویت، عربستان و بحرین رویهم رفته 30 درصد کل بارندگی که یک سال در ایران هم نیست، ولی فقط درآمد سال 2023 امارات بدون نفت و گاز پتروشیمی 544 میلیارد دلار بوده است و این نشان می دهد که ما راه را اشتباه رفته ایم و همه تخم مرغ ها را در سبدی قرار داده ایم که چشمش به آسمان است، نتیجه اینکه در شرایط خشکی آسیب جدی خواهیم خورد.

از جیره بندی آب نجات پیدا کردیم؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از جیره بندی آب نجات پیدا کردیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از جیره بندی آب نجات پیدا کردیم؟"، کلیک کنید.