استادان زن باید مادرانه معلمی کنند

 استادان زن باید مادرانه معلمی کنند

مشاور رییس دانشگاه آزاد اسلامی در امور زنان و خانواده گفت: نقش مادرانه استادان زن در خانواده، مدرسه یا دانشگاه باید تاثیرگذار، مهم و فرهنگ ساز باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری زندگی نیوز، عاصمه قاسمی، مشاور رییس دانشگاه آزاد اسلامی در امور زنان و خانواده در شورای اداری دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان که در دانشگاه آزاد بندرعباس برگزار شد با اشاره به عملکرد مطلوب و درخشش استادان زن در حوزه های مختلف فرهنگی، علمی و اجتماعی اظهار کرد: از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی حضور قدرتمند بانوان و دختران در شکل دهی آینده ایران اسلامی بوده که در طرح تحول ملی دانشگاه آزاد اسلامی نیز به تبعیت از اسناد بالا دستی به تفکیک و تفصیل به آن پرداخته است.

این پژوهشگر امور اجتماعی افزود: زنان در جامعه بسترساز محیط مناسب رشد و تربیت نسل آینده هستند و نقش زنان در جامعه بر کسی پوشیده نیست؛ زیرا زنان در عرصه تعلیم و تربیت فعالند و در فرهنگ سازی و هویت بخشی به نسل آینده در مقابل آسیب های اجتماعی و تهدید های احتمالی، نقش مهمی و سازنده ای را ایفا می کنند.

وی، نقش امور زنان و خانواده دانشگاه را در تعالی بخشی و تحکیم نهاد خانواده مهم برشمرد و اضافه کرد: بانوان در شکل گیری تمدن نوین اسلامی اثرگذاری زیادی در حوزه های اجتماعی، تربیتی و آموزشی درجامعه دارند؛ زیرا نقش تربیتی زنان به عنوان مادران آینده در شکل دهی تغییرات اجتماعی، بسیار حساس مهم و حیاتی است و باید به گونه ای عمل شود تا از این نقش مهم مادرانه غفلت نکنیم.

قاسمی، بهبود شرایط زنان و خانواده را مبنای تغییرات مثبت و سازنده در جامعه دانست و عنوان کرد: بانوان مبنای تغییرات مثبت و سازنده در جامعه هستند و به واسطه حس مادرانه معلمی از قدرت نفوذ بالایی در کلامشان برخوردار بوده که همین عامل مهم، نقش بی بدیل آنها را در حوزه تعلیم و تربیت ممتاز و برازنده کرده است.

این مسیول فرهنگی مطرح کرد: در سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی به تفصیل به نقش زنان در تعلیم و تربیت و جایگاه زنان به عنوان استاد و معلم، پرداخته و باید بکوشیم تا با فراهم آوردن زیرساخت لازم، زمینه رشد و توسعه را گسترش و بسط دهیم.

وی تدوین بیانیه تعلیم و تربیت اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی را نمایانگر اعتقاد راسخ دانشگاه به ایجاد تغییر و تحول بنیادین در راستای محقق سازی نقش تعلیم و تربیت در تمدن سازی نوین اسلامی دانست و تاکید کرد: دانش آموختگان دانشگاه باید پس از ورود به جامعه بتوانند با برنامه ریزی های منطبق در سند تحول و بیانیه تعلیم و تربیت دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه آگاهی بخشی، خودباوری و مهارت آموزی نقش مثبت ایفا کنند به ویژه دانشجویان دختر که تربیت نسل جدید را نیز بر عهده می گیرند.

قاسمی تاکید کرد: تحول آفرینی در محیط های دانشگاهی باید به شکلی اجرا شود که صرفاً محیط دانشگاه علاوه بر علمی بودن در تمامی ابعاد و عرصه های فرهنگی و تربیتی؛ تاثیرگذار نیز باشد به طوری که دانش آموختگان باید بعد از ورود به بازار کار علاوه بر داشتن تخصص به عنوان یک شخص تاثیر گذار و فرهنگ ساز، نقش مهمی در سازندگی و بالندگی جامعه داشته باشند.

نقش دانشگاه آزاد در حضور تاثیرگذار زنان در جامعه

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان نیز به بررسی عملکرد علمی و فرهنگی دانشگاه های آزاد اسلامی استان هرمزگان پرداخت و گفت: تاثیر اجتماعی دانشگاه در تربیت نسل آینده ساز بر کسی پوشیده نیست و این دانشگاه با جذب کارمندان، استادان و دانشجویان دختر به عنوان مهم ترین و تاثیرگذارترین افراد در عرصه های خانوادگی و اجتماعی جامعه به عنوان پرچمدار حضور زنان متخصص و کارآمد نقش آفرینی کرده است.

محمدحسین رنجبر، با برشمردن فعالیت ها و اقدامات انجام شده در حوزه امور بانوان و خانواده خواستار مشارکت بیشتر دانشجویان و بانوان شاغل در دانشگاه در طرح های مختلف فرهنگی شد و ادامه داد: زنانی که در عرصه علم و دانش فعالند جایگاه ویژه ای در توسعه همه جانبه اجتماع خود دارند و بر اساس طرح تحول دانشگاه آزاد اسلامی همه تلاش ها بر رفع موانع و گسترش زیرساخت های توسعه علمی، تربیتی و فرهنگی درجامعه برای نقش آفرینی بیشتر بانوان در حال انجام است که به شیوه های مختلف و نوآورانه، دانشگاهیان باید بتوانند در توسعه و تحکیم فرهنگی و تربیتی در جامعه بیش از پیش نقش آفرینی کنند.

به گزارش زندگی نیوز، این نشست که با غبار روبی از گلزار شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس آغاز شده بود با اظهار نظر و گزارش روسای واحد ها از فعالیت های انجام شده در حوزه رشد و توسعه امور بانوان در حوزه های فرهنگی و اجتماعی ادامه یافت و با پاسخ دادن به سوالات و ابهامات موجود در این حوزه پایان یافت.

 استادان زن باید مادرانه معلمی کنند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد " استادان زن باید مادرانه معلمی کنند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با " استادان زن باید مادرانه معلمی کنند"، کلیک کنید.