ایجاد نانوپوشش روی محصولات آشپزخانه

ایجاد نانوپوشش روی محصولات آشپزخانه

محققان یک شرکت دانش بنیان با ایجاد نانوپوشش روی تجهیزات آشپزخانه، میز و صندلی و… کیفیت محصولات را ارتقا دادند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری زندگی نیوز، علیرضا آتش گلستانی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گفت: از سال 1393 با خرید یک دستگاه نانوپوشش دهی ایرانی وارد حوزه پوشش شدیم؛ در ادامه موفق به دریافت گواهی نانومقیاس شدیم و به صورت موازی تیم کاری مان را کامل تر کردیم تا بتوانیم بهترین پوشش ها را در اختیار مشتریان مان قرار دهیم.

وی افزود: به طور کلی این نانوپوشش هایی که ما کار می کنیم مقاومت به خوردگی را افزایش می دهد در نتیجه در جا هایی مانند آشپزخانه و حمام یا شهر های شرجی از این محصولات بیشتر استفاده می شود چرا با دست خوردن یا استفاده مکرر بیشتر در معرض خوردگی قرار می گیرند.

وی درباره چالش کار با شرکت های بزرگ برای استفاده از این فناوری افزود: بعضی از شرکت ها پیش از این، از این نوع پوشش ها استفاده می کردند، اما چون خدمات خوبی دریافت نمی کردند یا کار با کنترل کیفی نامطلوب به آنها ارایه می شد، چندان رضایت از این نوع پوشش دهی ها نداشتند.

اما زمانی که ما نمونه برای آنها پوشش دهی کردیم، متوجه کیفیت بالای خدمات ما شدند. از آنجایی که پوشش های این شرکت روی محصولات ارزش افزوده ایجاد می کند، تولیدکنندگان دقت زیادی دارند که پوشش های نانویی سالم باشد و آسیب ساختاری نداشته باشد، برای همین کنترل کیفی برای ما مهم است.

وی گفت: با کمک تست های چسبندگی و سالت اسپری محصولات ما کنترل می شود و همچنین ستاد نانو نیز محصولات را به صورت دوره ای کنترل می کند.

گلستانی در مورد شانس ورود به بازار خدمات خارج از کشور بیان کرد: خدمات نانوپوشش دهی را می توان صادر کرد، اما از آنجایی که محصول باید به ایران بیاید تا پوشش دهی صورت گیرد، در نتیجه این نوع خدمات بیشتر برای محصولات گران قیمت انجام می شود.

وی گفت: اما از آنجایی نانوپوشش به محصولات ایرانی کمک می کند که ارتقاء کیفیت داشته باشند و به الزامات بازار های بین المللی برسند، این گونه می توانیم به صادرات کمک کنیم. مثلا میز و صندلی های استیل زمانی که با قیمت پایین نانوپوشش دهی می شوند، ارزش افزوده بیشتری پیدا کرده و در بازار های بین المللی شانس رقابتی بیشتری خواهند داشت. از سوی دیگر در کشور های عربی، علاقه به رنگ های طلایی بیشتر از رنگ های نقره ای است از این رو با نانوپوشش های طلایی بازار های صادراتی بهتر می شود.

وی درباره همکاری با ستاد نانو می گوید: «مشاوره های زیادی به ما داده شده، به ویژه برای گرفتن گواهی نانومقیاس کارشناسان ستاد نانو به ما کمک کردند. ما برای خرید اولین دستگاه نیز از کمک ستاد استفاده کردیم، در نمایشگاه ها از ما حمایت می کنند، به ویژه در ابتدای کار ما از فضا هایی که ستاد نانو در اختیار ما قرار می داد برای معرفی توانمندی های مان استفاده می کردیم. در حال حاضر نیز برای گسترش دامنه فعالیت مان از حمایت های ستاد نانو استفاده می کنیم.

مدیر شرکت گفت: پوشــش های نانوســاختار تزیینی با قابلیت مقاومت به خراش و خوردگی بالا و با تنوع رنگی بالا بــر روی ســطوح انــواع شــیرالات بهداشــتی، کاشــی و ســرامیک ســاختمانی، ظــروف آشــپزخانه، و … با هزینه ای بســیار مناســب پوشــش داده می شــود. محصولات معمولاً از آلیاژ های برنج و آهنی ساخته می شوند. با کمک دستگاه PVD پوشش هایی نظیر انواع نیترید ها با رنگ های زیبا روی محصولات ایجاد می شود.

ایجاد نانوپوشش روی محصولات آشپزخانه

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایجاد نانوپوشش روی محصولات آشپزخانه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایجاد نانوپوشش روی محصولات آشپزخانه"، کلیک کنید.