ایجاد 3400 نهالستان در مدارس؛ جلوه دیگری از اجرای سند تحول – خبرگزاری زندگی نیوز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار زندگی نیوز، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش یک سند بالادستی برای سیاست گذاری و جریان دهی به فعالیت های درون مدرسه است.

بر اساس سند تحول، دانش آموز باید 6 ساحت تربیتی را فرا بگیرد که این 6 ساحت شامل تعلیم و تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی، تعلیم و تربیت زیباشناختی و هنری، تعلیم و تربیت اقتصادی و حرفه ای و تعلیم و تربیت علمی و فناورانه است.

در این راستا اقدامات و فعالیت هایی که بیشترین همخوانی را با 6 ساحت تربیت دارند؛ اجرایی شده و یا به صورت جدی تر پیگیری می شود.

یکی از این اقدامات کاشت درخت و توجه به محیط زیست و فضای سبز در مدارس است. طرح هر مدرسه یک نهالستان هم برای توجه همه جانبه به امر درختکاری در مدارس اجرایی شده است.

رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش سال گذشته در مراسم افتتاح طرح هر مدرسه یک نهالستان گفت: کاشت درخت یک اقدام تحولی است که در تمامی ساحت های آن مصداقش وجود دارد؛ برای مثال در ساحت دینی یک حسنه است، در ساحت اجتماعی- سیاسی یک اقدام فرهنگی و اجتماعی، در ساحت زیستی و بدنی خدمت به محیط زیست و در راستای اصل 50 قانون اساسی است یا در ساحت فناورانه اقدامی عالمانه است چرا که کودکان می دانند از چه علمی استفاده شده تا بهترین ثمر را بدهد.

وزارت آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی آموزش و ارتقای مهارت های زیستن سالم در دانش آموزان، در تلاش است تا با ارایه اهداف، برنامه ها، سیاست ها و فعالیت های خودش با استناد به اسناد بالادستی از جمله سند تحول بنیادین، نشان دهد اقدامات این وزارتخانه منطبق بر یک الگوی کلی است مه این الگو هم همان سند بالادستی سندتحول با تایید مقام معظم رهبری است.

ایجاد 3400 نهالستان در مدارس؛ جلوه دیگری از اجرای سند تحول

آیا درختکاری در مدارس به یک فرهنگ تبدیل می شود

صحرایی در همان مراسم افتتاح طرح هر مدرسه یک نهالستان با بیان اینکه اگر کاری به فرهنگ تبدیل شود ماندگار است، گفت: ساختن فرهنگ و نهادینه کردن درختکاری ضامن یک محیط زیست باشکوه و پرنشاط برای آینده ایران است. این کار خوب که به همت وزارت جهاد کشاورزی و حمایت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش برگزار شده نمادی است از این ایده که باهم هیچ غیر ممکنی وجود ندارد و آن را تقدیم می کنیم به تمامی شهدای گرانقدر، شهدای دانش آموز و معلم که برای حفظ این کشور جان فشانی کردند.

با این وجود، همکاری آموزش و پرورش با وزارت جهاد کشاورزی آن گونه که انتظار می رفت؛ توسعه پیدا نکرد؛ با این حال دفتر سلامت و تندرستی معاونت تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش معتقد است این طرح با موفقیت در حال اجراست و اقدامات ذیل در راستای نیل به اهداف سندتحول در این زمینه در دستور کار است:

1. انعقاد تفاهم نامه همکاری فیمابین سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش و تدوین و ابلاغ شیوه نامه اجرایی

2. ایجاد کارگروه محیط زیست در سطح حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش

3. تدوین شاخص های محیط زیستی در کارگروه کشوری وزارت آموزش و پرورش

4. تدوین کتاب” انسان و محیط زیست” برای دانش آموزان پایه یازدهم متوسطه

5. آموزش اعضای تشکل دانش آموزی سفیران سلامت در حوزه حفاظت از محیط زیست در قالب کتاب راهنمای خود مراقبتی سفیران سلامت

6. اجرای گسترده مراسم دانش آموزی در مناسبت های محیط زیستی: روزهوای پاک (29 دی ماه)، روز درختکاری (15 اسفندماه)

7. بهره گیری از ظرفیت سفیران سلامت دانش آموزی با هدف ترویج فرهنگ محیط زیست سالم در قالب برنامه رادیویی صدای سفیر سلامت دانش آموزی (در پویش محیط زیست این برنامه بیش از 50000 دانش آموز شرکت کردند)

8. آموزش های حضوری و مجازی با استفاده از کانال های مورد تایید وزارت آموزش و پرورش در شبکه شاد

9. اختصاص 2 واحد درسی با عنوان سلامت، بهداشت و صیانت از محیط زیست در واحدهای عمومی برنامه درسی کلیه رشته های دانشگاه فرهنگیان

10. اجرای دوره های آموزش ضمن خدمت با عنوان مدیریت زیست محیطی ویژه کلیه همکاران فرهنگی

11. اجرای جشنواره مجازی روز طبیعت ویژه فرهنگیان

12. اجرای طرح های زیست محیطی در مدارس کشور (ساعتی با محیط بان، محیط یار و مدارس زیست محیطی، خانه های محیط زیست)

13. در راستای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت با همکاری وزارت جهاد کشاورزی حدود 3400 نهالستان با عنوان طرح “هر مدرسه یک نهالستان” در مدارس کشور ایجاد شده است.

ایجاد 3400 نهالستان در مدارس؛ جلوه دیگری از اجرای سند تحول

عدد 3400 نهالستان در مدارس با اینکه نشان می دهد وزارت آموزش و پرورش در مسیر توسعه فضای سبز مدارس کوشیده است؛ با این حال هنوز تا تحقق اولین وعده ها در این زمینه راهی طولانی مانده است.

یوسف نوری وزیر سابق آموزش و پرورش در ابتدای دولت سیزدهم، توسعه درختکاری در مدارس را وعده داده بود و در روز 15 اسفند سال 1400 گفت: 40 هزار درخت در مدارس تا پایان فروردین 1401 کاشته می شود و همیاران محیط زیست را در مدارس فعال خواهیم کرد.

نوری همان زمان این وعده را داده بود که در همه مدارس فضای سبز قابل توجهی احداث خواهد شد. موضوعی که با توجه به تعداد مدارس و فضاهای موجود در آن می تواند علاوه بر تقویت شیوه های تربیتی و آموزشی، سرانه فضای سبز در کشور را هم بالا ببرد.

توسعه طرح های تحولی اجرایی شده و اجرای طرح های بر زمین مانده سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از موضوعاتی است که انتظار می رود در روزهای پایانی این دولت بیشتر به آن توجه شود و دولت آینده هم به صورت جدی تر به اجرای آن ها توجه کند.

ایجاد 3400 نهالستان در مدارس؛ جلوه دیگری از اجرای سند تحول – خبرگزاری زندگی نیوز | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایجاد 3400 نهالستان در مدارس؛ جلوه دیگری از اجرای سند تحول – خبرگزاری زندگی نیوز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایجاد 3400 نهالستان در مدارس؛ جلوه دیگری از اجرای سند تحول – خبرگزاری زندگی نیوز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.