این هشدارهای پلیس را در سفر حج جدی بگیرید

این هشدارهای پلیس را در سفر حج جدی بگیرید

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ توصیه هایی را به منظور جلوگیری از کلاهبرداری یا هرگونه سوءاستفاده از زایران ارایه کرد.

به گزارش زندگی نیوز، سرهنگ سعید مجیدی در آستانه اعزام زایران حج تمتع به سرزمین وی، توصیه هایی را به آنان و عموم مردم ارایه کرد و گفت: برگ برنده کلاهبرداران در تحقق اهداف مجرمانه شان بیدار کردن حس حرص و طمع در قربانیان و همچنین مهندسی اجتماعی آنان است. به عنوان مثال در دورانی که اخبار حج تمتع در جامعه جریان دارد و همه در تکاپوی آمادگی برای این سفر با صرف حداقل هزینه و زمان برای دسترسی به مدارک و ارز مورد هستند. کلاهبرداران با توجه به آمادگی ذهنی مخاطبان به سراغ آنها رفته و در فضای مجازی با وعده تسریع در صدور مدارک مسافرتی و همچنین تامین ارز مورد نیاز، این افراد را در دام مدارک و ارز جعلی گرفتار کرده و در واقع از آنان کلاهبرداری می کنند.

وی با بیان اینکه همیشه ساده ترین راه، بهترین و امن ترین راه نیست، گفت: در همین راستا نیز از شهروندان دعوت می کنم تا با رعایت برخی نکات و توجه به هشدارها از تحقق اهداف کلاهبرداران جلوگیری کرده و خود نیز قربانی این افراد نشوند. 

مجیدی با بیان اینکه برای ورود به کشور عربستان و زیارت خانه خدا فقط گذرنامه و ویزا ضروری است، گفت: به زایران توصیه می کنم که از آوردن مدارک شناسایی اضافی خودداری کنند. همچنین از صفحه گذرنامه خود توسط تلفن همراه عکس گرفته تا در صورت مفقودی یا سرقت مدارک مذکور بتوان از اطلاعات آنها بهره برداری شود.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ ادامه داد: برای دریافت ویزای کشور عربستان باید از طریق سامانه های رسمی سازمان حج و اوقاف مانند “سماح” ثبت نام کرد تا نسبت به صدور ویزا از طریق مراجع رسمی اقدام شود، از این رو زایران باید از تحویل گذرنامه خود به دیگران خودداری کنند. لازم است مردم عزیز به تبلیغات دروغین در فضای مجازی در خصوص دریافت ویزا با قیمت ارزان و در کمترین زمان ممکن نیز توجه نکرده و مدارک هویتی و گذرنامه خود را به افراد ناشناس تحویل ندهند.

وی اضافه کرد: زایران توجه داشته باشند که در صورت دریافت ویزا از مراکز غیررسمی، پلیس در مرزهای خروجی با امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مستقر بوده و ویزاها و گذرنامه های جعلی به راحتی شناسایی شده و از ادامه سفر جلوگیری خواهد شد. ضمن اینکه ورود غیرقانونی به کشور عربستان نیز مجازات سنگین زندانی دارد.

مجیدی از زایران خواست که برای دریافت گذرنامه شخصاٌ به دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و به هیچ عنوان مدارک خود را به افراد ناشناس و دفاتر و موسسات غیرمجاز تحویل ندهند. همچنین برای دریافت ارز مورد نیاز به مراکز و صرافی های مجاز مراجعه و از خرید ارز در نقاط مرزی و دلالان ارزی جداً خوداری کنند چرا که کشف ارز جعلی از زایرین ایرانی در کشور عربستان مشکلات زیادی را برای آنان ایجاد خواهد کرد.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ خطاب به زایران گفت: در هنگام سفر به کشور عربستان مواظب افرادی که سعی در معاوضه دینار و دلار با پول ایرانی را دارند باشید زیرا احتمال ارایه اسکناس جعلی از سوی جاعلین وجود دارد. همچنین در هنگام خرید برخی از اجناس در کشور عربستان مانند گوشی تلفن توجه داشته باشید که احتمال اینکه گوشی فقط در همان کشور فعال باشد و در کشور ما غیرفعال باشد وجود دارد پس مواظب خرید وسایل تقلبی و بدلی نیز باشید.

وی با تاکید بر اینکه زایران به هیچ عنوان نباید رمز کارت بانکی خود را روی کارت ها درج کنند، گفت: لازم است که زایران مدارک و کارت های عابر بانک خود را در  جیب های مختلف نگهداری کرده و همه مدارک، پول و کارت های بانکی را یک جا نگهداری کنند. زایران اطلاعات هویتی و گذرنامه خود را در اختیار کسی قرار ندهند چرا که ممکن است از حق امتیاز احتمالی سفر آنان در قبل و بعد از سفر سوء استفاده شود. 

مجیدی به زایران توصیه کرد که به آگهی هایی که در فضای مجازی، روزنامه های کثیرالانتشار، سطح شهر و یا معابر عمومی در خصوص اعزام زایر به کشور عربستان در ایام حج توسط آژانس ها و تورهای گردشگری منتشر می شود، توجهی نکنند و قبل از هر اقدامی، قانونی بودن فعالیت آژانس را از مبادی ذیربط استعلام کنند.

به گفته معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ لازم برای مسافرت به کشور عربستان به منظور شرکت در مراسم حج و تهیه بلیط، به مراکز و آژانس های مسافرتی معتبر که مجوز از سازمان حج و اوقاف و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دارند مراجعه شده و از پرداخت هرگونه وجه و تحویل اسناد و مدارک به افرادی که با تبلیغات فریبنده مدعی اعزام زایر به عربستان هستند، خودداری شود.

پایان خبر زندگی نیوز

این هشدارهای پلیس را در سفر حج جدی بگیرید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این هشدارهای پلیس را در سفر حج جدی بگیرید" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این هشدارهای پلیس را در سفر حج جدی بگیرید"، کلیک کنید.