بانوان بخوانند؛ تقویت رحم با روش های خانگی

بانوان بخوانند؛ تقویت رحم با روش های خانگی

آفتاب نیوز :

رحم عضو حیاتی برای تولید مثل در زنان محسوب می شود و در بنیان زندگی نقش اساسی دارد. به همین دلیل حفظ سلامت این عضو یکی از مهم ترین اصول برای زنان محسوب می شود. برخی از غذا ها در سلامت و تقویت رحم و کمر نقش اساسی دارند. سلامت این عضو می تواند بارداری را آسان تر کند. برای گرم نگه داشتن رحم می توانید دستورات زیر را مدنظر داشته باشید:

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

اگرچه کم خونی یکی از مشکلات غالب زنان ایرانی است، اما نباید فکر کنید با خوردن بیش از حد گوشت قرمز می توانید این مشکل را برای همیشه حل کند. مطالعات زیادی نشان می دهد مصرف بیش از حد گوشت قرمز باعث افزایش خطر ابتلا به فیبروم رحم می شود. در حالی که مصرف سبزیجات می تواند خطر ابتلا به این بیماری را تا 50% کاهش دهد.

وجود ایندول 3 کاربینول موجود در سبزیجات چلیپایی (انواع کلم) باعث تنظیم هورمون استروژن اضافه از بدن می شود.

مصرف مکمل ها و تقویت کمر زنان

برخی از بانوان به اشتباه فکر می کنند که مقدار زیادی مکمل مصرف کنند، در حفظ سلامت رحم و کمر تاثیر زیادی دارد. این در حالیست که باید در مورد مصرف مکمل های دارویی با متخصص تغذیه مشورت کنید. طبق مطالعاتی که توسط موسسه مطالعات ملی بهداشت در آمریکا صورت گرفته مشخص شده است که مصرف مقدار مناسب از ویتامین D فیبروم رحم را کمتر کند. اسیدفولیک هم یکی از مکمل های مهم برای حفظ سلامت رحم در دوران بارداری است.

به جای مصرف برخی از دارو ها باید به سراغ غذا هایی بروید که حاوی مقادیر بالایی از ویتامین D و اسید فولیک هستند. برای مثال انواع ماهی به تامین این دو ماده غذایی در بدن کمک زیادی می کنند.

کافیین کمتری مصرف کنید

یکی از روش های گرم نگه داشتن رحم کاهش مصرف کافیین در طی روز است. زیرا کافیین باعث تشدید فیبروم رحم می شود و میزان استروژن را در بدن افزایش می دهد. طبق تحقیقی که در Fertility and Sterility منتشر شده است، زنانی که روزانه 500 میلی گرم کافیین مصرف می کنند (تقریبا 5 فنجان قهوه) هورمون استروژن در بدن آن ها بالاتر می رود.

مصرف روزانه تنها یک فنجان چای یا قهوه برای جلوگیری از سردرد ناشی از کمبود کافیین کافیست.

تقویت کمر و رحم با پیاده روی

یکی از بهترین راه ها برای گرم نگه داشتن رحم پیاده روی و ورزش است. وقتی برای مدت طولانی می نشینید، جریان خون در رحم کاهش می یابد. اما راه رفتن و ایستادن خون بیشتری را به رحم می رساند. پس حتی اگر تغذیه شما برای سلامت رحم و کمر برنامه ریزی شده باشد، باز هم تاثیر زیادی بر روی سلامت این دو عضو ندارد.

یکی از بهترین راه ها برای تقویت رحم و کمر داشتن فعالیت بدنی در طی روز است. البته ورزش بیش از حد هم مانع باروری است. بهترین ورزش ها برای تقویت رحم، یوگا در خانه و پیاده روی هستند.

تقویت رحم با مواد خوراکی

برای تقویت رحم می توانید غذا های زیر را در سبد غذایی روزانه خود قرار دهید:

*مصرف غذا های حاوی فیبر

یکی از راه های سالم نگهداشتن رحم و کمر، مصرف غذا هایی است که حاوی فیبر بالایی هستند. فیبر به دفع مواد زاید و سموم از بدن کمک زیادی می کند. همچنین به دفع استروژن بالا از بدن هم کمک کرده و مانع از تشکیل فیبروم رحم می شود. از جمله غذا هایی که حاوی مقادیر بالایی از فیبر هستند می توان به سبزیجات، انواع میوه، غلات کامل و حبوبات اشاره کرد. نوشیدن 8 لیوان آب در طی روز هم مانع از تشکیل فیبروم رحم می شود.

*سبزیجات بیشتری بخورید

برای گرم نگه داشتن رحم در خانه مصرف سبزیجاتی مثل انواع کلم موثر هستند. زیرا در عین داشتن طبع گرم، سرشار از منیزیم، انواع ویتامین، پتاسیم و کلسیم هستند. اگر در طی روز غذا های حاوی سبزیجات تازه بخورید می تواند از روند رشد تومور های فیبرویید در رحم جلوگیری کند. حبوبات و انواع کلم به دلیل داشتن فیتواستروژن می تواند میزان استروژن در رحم را کنترل کند.

*خوردن میوه ها را فراموش نکنید

میوه هایی که سرشار از ویتامین C و بیوفلاونویید هستند، به گرم نگهداشتن رحم کمک زیادی می کند. برای تقویت کمر زنان در خانه می توانید مرکبات و انواع توت را در سبد غذایی خود قرار دهید. بیوفلاونویید های موجود در میوه ها از سرطان تخمدان پیشگیری می کنند. همچنین باعث سلامت سیستم تولید مثل می شوند.

*خوردن فرآورده های لبنی برای سلامت رحم

یکی دیگر از بهترین راه ها برای تقویت کمر و رحم مصرف لبنیات است. پنیر، شیر و کره جز لبنیات گرم محسوب می شوند که خوردن آن ها برای سلامت رحم ضرورت دارد. این غذا ها سرشار از کلسیم و ویتامین D هستند. کلسیم به حفظ استخوان های زنان کمک زیادی می کند. از سوی دیگر خواص ویتامین D هم برای سلامت رحم و دور نگهداشتن آن از فیبروم رحم تاثیر دارد.

بانوان بخوانند؛ تقویت رحم با روش های خانگی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بانوان بخوانند؛ تقویت رحم با روش های خانگی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بانوان بخوانند؛ تقویت رحم با روش های خانگی"، کلیک کنید.