برپایی اختتامیه جشنواره چهل ودوم فیلم فجر

برپایی اختتامیه جشنواره چهل ودوم فیلم فجر

آیین پایانی چهل و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر برای معرفی برگزیده ها با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و آیاتی از قرآن مجید برپا شد.

به گزارش زندگی نیوز، جشنواره فیلم فجر عصر 22 بهمن ماه 1402 پس از 10 روز به ایستگاه پایانی خود رسید و جمعی از هنرمندان و مدیران به همراه هیات داوران و اهالی رسانه در سالن همایش های برج میلاد که در این مدت میزبان خانه جشنواره بود، گردهم آمدند تا برندگان سیمرغ بلورین این دوره از جشنواره معرفی شوند.

شامگاه گذشته مجتبی امینی -دبیر جشنواره – اسامی نامزدهای انتخاب شده هیات داوران را اعلام کرد.

در این مراسم اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خزاعی رییس سازمان سینمایی، هاشمی قایم مقام وزیر ارشاد، مجتبی امینی دبیر جشنواره فیلم فجر، حبیب ایل بیگی، هاشم میرزاخانی از مدیران سینمایی از حاضران هستند. 

جهانگیر الماسی، احمد نجفی ، مجید انتظامی، هوشنگ توکلی، اسماعیل خلج، مارال بنی آدم، ابوالقاسم طالبی، بهرام عظیمی، محمود کلاری، رضا یزدانی، علی اوجی، هادی مقدم دوست و… از جمله هنرمندان حاضر هستند.

در این مراسم کلیپی از فیلم های ماندگار سینمای ایران که توسط هوش مصنوعی ساخته شده بود، برای حاضران پخش شد.

در ابتدای این مراسم شهیدی فر مجری با تبریک به مناسبت حلول ماه شوال، برنامه را آغاز کرد و به مهمانان اختتامیه خوش آمد گفت.

سپس کلیپی از تصاویر بهمن 1357 پخش شد.

در ادامه مجتبی امینی -دبیر جشنواره- در سخنانی با تبریک فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی یاد و خاطره شهدای حادثه تروریستی کرمان و شهدای غزه را گرامی داشت و افزود: بخش نگاه نو یکی از جذاب ترین بخشهای جشنواره است، آثاری روی پرده رفت که نویدبخش حضور نسلی نو است. مفتخرم که جشنواره امسال تصویری از قهرمانان دفاع مقدس را زنده کرد. گمان میکنم در زمینه تولید محتوا و تمرکز بر سینمای پرمخاطب به تعادل رسیدیم و این تکثر و تنوع را امتیازی مثبت برای جشنواره میدانم.
او با ابراز امیدواری از اینکه شور و حال در اکران 1402 برقرار باشد، گفت: جشنواره فیلم فجر با گروهی بزرگ به پایان راه خود رسید و از همراهان و داوران و هیات انتخاب و نیز ستاد جشنواره و همچنین وزیر فرهنگ و ریاست سازمان سینمایی و حامیان جشنواره قدردانی میکنم.

پس از صحبتهای امینی معرفی برگزیدگان بخش بین الملل آغاز شد.

با حضور هیات داوران بخش بین الادیان برگزیدگان این بخش معرفی شدند:

دیپلم افتخار بهترین فیلم برای محمود کلاری، کارگردان “تابستان همان سال”

سیمرع بلورین بهترین فیلم اهدا شد به داریوش یاری برای “شور عاشقی”

پس از اهدای جوایز بخش بین الادیان تصاویری از مردم غزه و آن چه در چند ماه گذشته با شروع جنگ بر آن ها گذشته، و نیز بازتاب های خبری و اظهارنظرهای چهره های مشهور دنیا پخش شد.

سپس برگزیده های مسابقه بین الملل (مقاومت) و بخش فلسطین؛ روح و دم معرفی شد. در این بخش با تقدیر از فیلم های «آسمان غرب» و «مجنون»، دیپلم افتخار به محمدحسین حقیقت برای فیلم «پرواز 175» اهدا شد.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم این بخش نیز به خیرالله تقیانی پور برای فیلم «قلب رقه» تعلق گرفت.

در ادامه کلیپی از بخش جلوه گاه شرق در بخش بین الملل جشنواره امسال پخش شد.

سلمی مصری ، احمد مجتبی زمال، کاتسومی یاناگی جیما، عزیز ژامباکیوو و ابوالقاسم طالبی از جمله داوران مسابقه آسیا بخش جلوه گاه شرق برای اهدای جوایز روی سن آمدند.

در بخش جلوه گاه شرق (مسابقه کشورهای آسیایی – اسلامی) پس از حضور داوران که بازیگر فیلم «بازمانده» هم عضوی از آن هاست، تصاویری از آیه الکرسی خواندن این بازیگر در آن فیلم پخش شد و حاضران او را تشویق کردند.
سیمرغ بلورین بهترین دستاورد هنری این بخش به بازی بازیگر فیلم «فاطیما» تاسنیا جمیل اهدا شد.

سیمرغ بهترین فیلمنامه هم به نسیم باستانی برای فیلم «ظاهر» رسید.

سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به محمد عسگری برای فیلم «آسمان غرب» اهدا شد.

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران به آسخات کوچینچیرکوف برای فیلم »باورینا سالو» رسید.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم نیز در این بخش به ذوالجارگل بوروداش برای فیلم «رویای خواب زمستانی» اهدا شد.

اسامی نامزدهای جشنواره 

این برنامه با اجرای شهیدی فر همراه است و در سالن  ردیف ها برای عوامل فیلم ها و نیز مهمان های خارجی درنظر گرفته شده است.

این گزارش در طول برگزاری مراسم به روز رسانی می شود. 

برپایی اختتامیه جشنواره چهل ودوم فیلم فجر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برپایی اختتامیه جشنواره چهل ودوم فیلم فجر" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برپایی اختتامیه جشنواره چهل ودوم فیلم فجر"، کلیک کنید.