به دنبال دستیابی به حلقه نهایی زنجیره ارزش گل محمدی هستیم

به دنبال دستیابی به حلقه نهایی زنجیره ارزش گل محمدی هستیم

زندگی نیوز/گیلان رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اهمیت زنجیره ارزش در صنعت پرورش گل محمدی و گلاب گیری گفت: حلقه های اولیه تولید اسانس و گلاب در استان وجود دارد و سیاست سازمان دستیابی به حلقه نهایی است تا از خام فروشی پرهیز و ارزش افزوده محصول گل محمدی حفظ شود.

صالح محمدی امروز، 23 اردیبهشت ماه در مراسم روز مزرعه گل محمدی که در روستای گیلده شفت برگزار شد، گفت: متکی بودن اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی و تاثیرپذیری آن درآمدها از مسایل سیاسی و اقتصادی، موجب آسیب پذیری اقتصاد کشور شده است.

وی افزود: یکی از راه های مقابله با چالش های اقتصادی، توسعه تولیداتی است که ضمن بهبود وضع اقتصاد داخلی، سبب افزایش صادرات غیر نفتی شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان یادآور شد: در مقایسه با گیاهان دیم مانند گندم، جو و حبوبات، گیاهان دارویی سازگار با محیط می توانند عملکرد قابل ملاحظه ای در تولید داشته که از نظر درآمد و اشتغال مقرون به صرفه باشد.

محمدی تاکید کرد: گل محمدی از قدیمی ترین و مهمترین گونه های گل رز است که سه سال طول می کشد تا به مرحله گلدهی اقتصادی برسد و با توجه به زمین های مستعد و امکانات موجود در گیلان، امکان افزایش سالانه 50 هکتار گلستان گل محمدی در این استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه زمان برداشت گل محمدی از اواخر اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا پایان خردادماه ادامه دارد، گفت: پیش بینی می شود در سال جاری بالغ بر 185 تن گل محمدی در 121 هکتار با ارزش اقتصادی 93 میلیارد ریال در گیلان برداشت شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تعداد بهره برداران این فعالیت را در استان بیش از 2500 خانوار دانست و گفت: علاوه بر شفت، ارتفاعات رودسر، املش، سیاهکل، رودبار، تالش و آستارا مناطق مستعدی برای کشت گل محمدی در گیلان هستند.

وی با اشاره به فعالیت های شهرستان شفت در زمینه پرورش گل محمدی و گلاب گیری، خاطرنشان کرد: این شهرستان در تولید گل محمدی و گلاب گیری با دارا بودن بیشترین سطح زیر کشت رتبه اول را در استان گیلان به خود اختصاص داده است و در حال حاضر سطح زیر کشت گل محمدی در شهرستان شفت 30 هکتار بوده که پیش بینی می شود بالغ بر 60 تن محصول تر با ارزش اقتصادی 30 میلیارد ریال از باغات شهرستان برداشت شود.

محمدی تعداد روستاهای زیر کشت گل محمدی را در شفت 15 روستا دانست و گفت: 13 کارگاه گلاب گیری به صورت سنتی و دو کارگاه به صورت نیمه سنتی به تولید 7000 لیتر گلاب و عرقیات در این شهرستان می پردازد و 80 بهره بردار در این شهرستان مشغول به کشت و کار گل محمدی هستند.

وی به برنامه های سازمان جهاد کشاورزی گیلان برای توسعه سطح زیر کشت گل محمدی در استان پرداخت و یادآور شد: تشویق باغداران و فعالان حوزه تولید گل محمدی، توسعه سطح زیر کشت این محصول در طی دو سال متوالی، توزیع نهال رایگان گل محمدی، اعطای تسهیلات کم بهره در توسعه باغات و صنایع فرآوری گلاب گیری و همچنین حضور محققین معین مرکز تحقیقات کشاورزی در برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی از جمله اقدامات سازمان جهاد کشاورزی گیلان بوده است.

پایان خبر زندگی نیوز

به دنبال دستیابی به حلقه نهایی زنجیره ارزش گل محمدی هستیم

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "به دنبال دستیابی به حلقه نهایی زنجیره ارزش گل محمدی هستیم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "به دنبال دستیابی به حلقه نهایی زنجیره ارزش گل محمدی هستیم"، کلیک کنید.