بومی گزینی تنها راه تحقق ارتباط دانشگاه با خانواده نیست

بومی گزینی تنها راه تحقق ارتباط دانشگاه با خانواده نیست

زندگی نیوز/قم عضو هیات علمی دانشگاه قم در پاسخ به اینکه آیا بومی گزینی تنها راه تحقق ارتباط دانشگاه با خانواده است، بیان کرد: راهکارهای دیگری نیز وجود دارد؛ سند دانشگاه اسلامی به عنوان یک سند بالادستی باید مورد توجه ما باشد؛ اما در جزییات و روش ها باید نگاهمان را جامع تر کنیم و در اجرای آن باید گسترده تر عمل کنیم.

 عباس حبیب زاده عضو هیات علمی گروه علوم تربیتی دانشگاه قم در گفت وگو با زندگی نیوز، در رابطه با پذیرش بومی دانشجویان و ارتباط دانشگاه با خانواده اظهار کرد: اگر بخواهیم پذیرش بومی دانشجویان را از حیث عدالت آموزشی مورد توجه قرار دهیم این روش نمی تواند عدالت آموزشی را محقق کند؛ زیرا عدالت آموزشی به این معناست که فرصت تحصیل برای هر فرد به تناسب توانایی ها و استعدادهایی که دارد، فراهم شود.

وی ادامه داد: در مسیله بومی گزینی دانشجویان این احتمال وجود دارد یک فرد متوسط به لحاظ توانایی و استعداد، به واسطه بومی بودن در تهران در بهترین دانشگاه پذیرش شود و فرد دیگری که به مراتب استعداد بالاتری دارد به دلیل محدودیت بومی گزینی از امکان تحصیل در آن دانشگاه محروم شود.

عدالت آموزشی؛ چالش بومی گزینی دانشجویان

حبیب زاده عدالت آموزشی را یکی از چالش های بومی گزینی دانشجویان عنوان کرد و گفت: سند دانشگاه اسلامی جوانب مختلفی را در بردارد و طبیعتا این امکان وجود دارد که در یک یا دو جنبه نتوانیم به نتیجه ایده آل دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از مسایلی قابل توجه در سند دانشگاه اسلامی، ارتباط دانشگاه با خانواده است، تاکید کرد: حضور در خوابگاه ها، از کنترل خانواده خارج شدن و بحران های نوجوانان به لحاظ رشدی از مسایلی است که دانشجویان در ابتدای شروع به تحصیل با آن مواجه هستند؛ سند جامع دانشگاهی اسلامی این ابعاد را کنار هم دیده است لذا اگر چه این سند از حیث عدالت آموزشی با چالش مواجه است اما از بُعد ارتباط دانشگاه با خانواده امکان رسیدن به یکسری اهداف را فراهم کرده است.

این استاد دانشگاه در خصوص لطمات فرهنگی و سیاسی بومی گزینی دانشجویان تصریح کرد: با این مسیله که حضور دانشجویان از قومیت های مختلف منجر به ایجاد وحدت و همدلی بین اقوام مختلف و تقویت بنیه فرهنگی جامعه می شود و لذا نباید بومی گزینی کنیم، موافق نیستم؛ زیرا این امر هدف اولویت دار ما نیست.

وی یادآور شد: ما می توانیم در قالب انجمن های علمی و تشکلات دانشجویی همانند آنچه در اردوهای جهادی دانشجویی رقم می خورد زمینه تعامل بین دانشجویان را فراهم کنیم؛ بنابراین این تعاملات نمی تواند به عنوان عاملی برای حرکت به سمت پذیرش غیر بومی دانشجویان باشد، زیرا صدمات و لطماتی که دانشجویان غیر بومی متحمل می شوند بسیار بیشتر از این است که ما بخواهیم به فکر تعامل فرهنگی باشیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه پذیرش بومی دانشجویان در همسویی دانشگاه با ارزش های خانواده بسیار موثر است، گفت: یکی از مسایل جدی در دانشگاه حتی در سطوح پایین تر و در مدرسه شکاف بین اهداف و روش هایی که خانواده دارد و آن چیزی که نوجوانان و جوانان به دنبال آن هستند و جامعه به آن سمت حرکت می کند وجود دارد.

حبیب زاده اضافه کرد: طبیعتا اگر ما بتوانیم به سمت پذیرش بومی حرکت کنیم این اختلاف و شکافی که بین دانشجو و خانواده ایجاد شده است را می توانیم محدود و حتی کنترل کنیم البته باید برنامه جامعی را مدنظر قرار دهیم؛ زیرا فرد در سنین نوجوانی و جوانی مقاومت هایی را در برابر خانواده دارد و تلاش می کند که بین خودش و خانواده فاصله ایجاد شود.

وی اظهار کرد: دانشگاه می تواند با برنامه ریزی و فعالیت های جنبی فاصله بین خانواده و دانشگاه را کم کند؛ در مجموع به نظر می رسد اگر بتوانیم گزینش بومی را داشته باشیم می توانیم ارتباط بین دانشجویان و خانواده را تقویت کنیم و یک جامعه و خانواده سالم تر داشته باشیم.

عضو هیات علمی دانشگاه قم در پاسخ به اینکه آیا بومی گزینی تنها راه تحقق ارتباط دانشگاه با خانواده است، بیان کرد: راهکارهای دیگری نیز وجود دارد؛ سند دانشگاه اسلامی به عنوان یک سند بالادستی باید مورد توجه ما باشد؛ اما در جزییات و روش ها باید نگاهمان را جامع تر کنیم و در اجرای آن باید گسترده تر عمل کنیم.

حبیب زاده یادآور شد: ما می توانیم با توجه به رشته تحصیلی برای دانشجویان دوره های مهارت آموزی کوتاه مدت در یک دانشگاه دیگر تعریف کنیم و حتی فرصت های مطالعاتی در سطوح تحصیلات تکمیلی را مدنظر قرار دهیم، برگزاری دوره ها در شرکت ها و کارخانجات، تعریف دروسی در دانشگاه های مجاور سایر استان ها با هدف تعامل بین دانشجویان در عین رعایت سند دانشگاه اسلامی(بومی گزینی دانشجویان) از جمله مسایلی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: لطمه های انجام برنامه های فرهنگی از جمله گزینش بومی دانشجویان به یکباره بسیار بیشتر از فواید اجرای آن است؛ ویژگی اصلی فعالیت های فرهنگی اجرای تدریجی آن است اگر این مسیله را مدنظر قرار دهیم فواید اجرای بومی گزینی خود را نشان می دهد و نیازی به برخی مقررات نیست و خود خانواده، دانشجویان و دانشگاه ها به این سمت می روند و این شرایط را فراهم می کنند.

پایان خبر زندگی نیوز

بومی گزینی تنها راه تحقق ارتباط دانشگاه با خانواده نیست

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بومی گزینی تنها راه تحقق ارتباط دانشگاه با خانواده نیست" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بومی گزینی تنها راه تحقق ارتباط دانشگاه با خانواده نیست"، کلیک کنید.