تا پایان سال جاری 40 هزار میلیارد تومان از بدهی های صنعت برق پرداخت می شود

تا پایان سال جاری 40 هزار میلیارد تومان از بدهی های صنعت برق پرداخت می شود

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: با هدف گذاری و برنامه ریزی انجام شده، امیدواریم تا پایان امسال 40 هزار میلیارد تومان از بدهی های خود را از طریق بورس بپردازیم.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری زندگی نیوز از وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی گفت: اصلاحات مالی جامعی در صنعت برق با ابلاغیه وزیر نیرو در حال انجام است به طوری که حساب های وکالتی شرکت های توزیع، ماهانه تا 2 هزار میلیارد تومان و به صورت هفتگی (500 میلیارد تومان) شارژ خواهد شد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به این که در سال جاری از طریق بورس بخش مهمی از بدهی های صنعت برق پرداخت شود، خاطرنشان کرد: در گذشته مشترکان بالای 5 مگاوات ملزم به تامین برق مورد نیاز خود از بورس بودند و در سال گذشته هم الزام خرید برق مورد نیاز از بورس به مشترکان بالای یک مگاوات ابلاغ و در مجموع سال گذشته 3 تراوات ساعت برق کشور از طریق بورس یا قرارداد های دوجانبه تامین شد.

وی هدف گذاری انجام شده برای تامین برق مورد نیاز از بورس را در برنامه هفتم توسعه تا 60 درصد مجموع برق کشور عنوان کرد و گفت: براساس هدف گذاری مقرر شده که 210 تراوات ساعت از برق کشور از طریق بورس یا قرارداد های دوجانبه تامین شود به طوری که در سال اول برنامه هفتم تا 30 درصد و در سال پایانی این میزان به 60 درصد از مجموع برق مصرفی کشور خواهد رسید.

سخنگوی صنعت برق این اقدام را گامی مهم در جهت اصلاح اقتصاد برق و توقف موتور تولید بدهی در این صنعت دانست و تصریح کرد: با این اقدام ارتباط مستقیم میان خریدار و فروشنده برقرار می شود و نقش دولت در این بازار به حداقل خواهد رسید و به توسعه رقابت، شفافیت قیمت، توسعه و رونق نیروگاه ها به دلیل دریافت نقدی پول از بورس و… کمک خواهد کرد. از سوی دیگر این اقدام به استقلال مالی شرکت های توزیع نیز کمک خواهد کرد که امیدواریم در 6 ماه دوم امسال از طریق اخذ مصوبات لازم، این هدف محقق شود.

رجبی مشهدی با اشاره به این که براساس قانون مانع زدایی از صنعت برق مطالبات بخش خصوصی باید در طول 3 سال پرداخت شود، خاطرنشان کرد: سال گذشته موفق به پرداخت 30 هزار میلیارد تومان از بدهی های صنعت برق شدیم، اما هنوز هم حدود 100 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران، سازندگان و… بدهی داریم، اما امیدواریم با استفاده از ظرفیت های قانونی تعریف شده، بتوانیم این مطالبات را پرداخت و موتور تولید بدهی را نیز با تغییرات انجام شده، متوقف کنیم.

تا پایان سال جاری 40 هزار میلیارد تومان از بدهی های صنعت برق پرداخت می شود

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تا پایان سال جاری 40 هزار میلیارد تومان از بدهی های صنعت برق پرداخت می شود" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تا پایان سال جاری 40 هزار میلیارد تومان از بدهی های صنعت برق پرداخت می شود"، کلیک کنید.