تشخیص کدام سرطان از روی ناخن ها امکان پذیر است؟

تشخیص کدام سرطان از روی ناخن ها امکان پذیر است؟

زندگی نیوز/خراسان رضوی تغییرات در رنگ ناخن شما ممکن است خطر ابتلا به سرطان را نشان دهد.

به نقل از مدیکال، سلامت ناخن های شما می تواند موارد زیادی در مورد سلامت کلی شما بگوید. اکنون محققان دریافته اند که تغییر در رنگ طبیعی ناخن ها ممکن است خطر ابتلای فرد به سرطان را نشان دهد.

بر اساس نتایج تحقیقی که توسط موسسه ملی بهداشت ایالات متحده (NIH) انجام شد، وجود اونیکوپاپیلوما، ناهنجاری خوش خیم ناخن که با نوار سفید یا قرمز رنگ در طول ناخن و ضخیم شدن ناخن مشخص می شود، می تواند منجر به تهدید ابتلا به تومور BAP1 شود.

سندرم تومور BAP1، اختلال ارثی نادر است که با افزایش خطر تومورهای سرطانی در پوست، چشم ها، کلیه ها و مزوتلیوم پوشش داخلی قفسه سینه و شکم همراه است. این بیماری در اثر جهش در ژن BAP1 ایجاد می شود که به طور معمول به عنوان سرکوب کننده تومور عمل می کند.

یافته های این تحقیق پس از ارزیابی ناهنجاری های ناخن در 47 فرد شرکت کننده در مرکز بالینی موسسه ملی سلامت (NIH) برای غربالگری انواع BAP1 منتشر شد و شرکت کنندگان از 35 خانواده بودند.

سرپرست گروه تحقیق، الکساندرا لبنسون از موسسه ملی سرطان گفت: وقتی از بیمار در مورد سلامت ناخن در طول ارزیابی ژنتیکی اولیه سوال شد، گزارش کرد که متوجه تغییرات ظریف در ناخن های خود شده است. نظر او ما را بر آن داشت تا به طور سیستماتیک سایر شرکت کنندگان را از نظر تغییرات ناخن ارزیابی و این یافته جدید را کشف کنیم.

محققان با کمک بیوپسی، اونیکوپاپیلوما در شرکت کنندگان را تایید کردند. اونیکوپاپیلوما به طور معمول تنها یک ناخن را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، بیش از 88 درصد از شرکت کنندگان مبتلا به سندرم تومور BAP1 حدود 30 ساله و بالاتر، این بیماری را روی ناخن های متعدد داشتند.

دکتر ادوارد کوون، محقق این تحقیق اظهار کرد: این یافته به ندرت در جمعیت عمومی دیده می شود و ما معتقدیم وجود تغییرات ناخن که نشان دهنده اونیکوپاپیلوما روی ناخن های متعدد است را باید در تشخیص سندرم  تومور BAP1 ضروری دانست.

بر اساس نتایج تحقیق، محققان غربالگری ناخن را در بیماران با سابقه شخصی یا خانوادگی ملانوم یا سایر بدخیمی های بالقوه مرتبط با BAP1 توصیه می کنند.

دکتر رافیت حسن، یکی از محققان این تحقیق گفت «این کشف نمونه عالی از این است که چگونه گروه های چند رشته ای می توانند بینش هایی را درباره بیماری های نادر آشکار کنند».

پایان خبر زندگی نیوز

تشخیص کدام سرطان از روی ناخن ها امکان پذیر است؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشخیص کدام سرطان از روی ناخن ها امکان پذیر است؟" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشخیص کدام سرطان از روی ناخن ها امکان پذیر است؟"، کلیک کنید.