تلاش امریکا برای قبضه بازار گاز اروپا/ هشدار درباره تهدید ظرفیت صادرات نفت

تلاش امریکا برای قبضه بازار گاز اروپا/ هشدار درباره تهدید ظرفیت صادرات نفت

به گزارش خبرگزاری زندگی نیوز، محمدصادق جوکار در نشست خبری بیست وهشتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار داشت: موسسه مطالعات بین المللی انرژی به همه بخش های مرتبط با صنعت نفت و گاز خدمات مشاوره ای می دهد و این اقدام ها در 4 حوزه راهبردی انجام می شود.

ایلنا در گزارشی نوشت: وی ادامه داد: سند امنیت انرژی ایران نهایی و تدوین و شاخص های آن مشخص شده است.

رییس موسسه مطالعات بین المللی انرژی با اشاره به اینکه برای نخستین بار است در کشور سندی داریم که با چالش های روز کشور هماهنگ است، گفت: در این سند همه شاخص های امنیت انرژی که خاص ایران است مورد توجه قرار دارد.

وی بیان داشت:  بسیاری از معضلات موجود در کشور مانند حکمرانی انرژی، تقدم مدیریت تقاضا بر عرضه و… در تدوین این سند مورد توجه بوده است، این سند در شورای امنیت ملی مصوب و به همه دستگاه ها ابلاغ خواهد شد و اجرای آن الزام آور است.

جوکار ادامه داد: علاوه بر تدوین این سند، دورنمای استانی انرژی کشور مشخص شده  که اتلاف انرژی در هرکدام از استان های کشور از این طریق قابل شناسایی است.

رییس موسسه مطالعات بین المللی انرژی تصریح کرد: برای نخستین بار الگوی جهانی و منطقه ای انرژی را پیش بینی کردیم که در زمینه صادرات نقش دارد و می تواند در الگوهای خنثی سازی تحریم که مبتنی بر توان بخش خصوصی است موثر باشد. 

جوکار با اشاره به اینکه ایران کشور نفتی است، گفت: درآمدهای نفتی موتور محرک بخش های مختلف اقتصاد ایران به شمار می رود.

وی افزود: سومین اقدام، تحلیل قیمت های هفتگی است و پارسال 93درصد از پیش بینی ها در بازه پیش بینی شده بوده است. 

رییس موسسه مطالعات بین المللی انرژی چهارمین رویکرد را پایش رباتیک در حوزه بازار با تکیه بر رویدادها و روندها دانست و ادامه داد: اطلس انرژی کشورهای جهان نیز در حال تدوین بوده که برای همه فعالان بازار نفت کارآمد است.

جوکار تدوین سند بهینه عرضه و تقاضای کشور به درخواست سازمان برنامه و بودجه در موسسه مطالعات بین المللی انرژی را اقدام دیگر این موسسه اعلام کرد و گفت: برای نمونه، در سبد عرصه انرژی ایران جایگاهی برای زغال وجود ندارد و این در حالی است که سهم زغال در سبد سوخت جهان در حال گسترش است. در سبد تقاضا نیز این مشکل وجود دارد.

وی در پاسخ به ایلنا در ارزیابی امکان صادرات گاز ایران به اروپا گفت: صادرات گاز به اروپا بعد از بحران اوکراین دچار تغیبر شده، به طوری که به دلیل فشارهای دیپلماتیک در حال گذار از خط لوله است.

جوکار با بیان اینکه گرایش اروپا به سمت استفاده از ال ان جی است، گفت: امریکا هدف گذاری کرده که صادرات ال ان جی را تا 160 و 200 میلیون تن برساند که بازار اصلی این برنامه اروپا است و در این بین برخی عرضه کنندگان را حتی حذف می کند و این چشم اندازی نیست که از نظر اقتصادی و امنیتی برای ایران جذابیت داشته باشد.

وی ادامه داد: قیمت گاز در اروپا کاهشی است. از سوی دیگر، از نظر امنیتی برای ایران ایجاد مزیت نمی کند، زیرا حجم صادرات گاز ایران به اروپا نمی تواند به اندازه ای باشد که وابستگی ایجاد کند.

جوکار تاکید کرد: بازارهای در دسترس مناسب تر با هزینه های کمتر و پایداری بیشتر برای ایران، از جمله عراق در همسایگی خود وجود دارد.

وی افزود: هر چند تردید عراق نسبت به میزان گاز دریافتی از ابران باعث شده به ترکمنستان توجه کند حال آنکه اگر ظرفیت صادرات بالا برود عراق خواهان گاز بیشتری است.

رییس موسسه مطالعات انرژی به پیشنهاد ایران به روسیه برای ایجاد کریدور شمالی_جنوبی از اوراسیا تا خلیج فارس اشاره کرد و گفت: ایجاد این کریدور، شبکه ای از فروشندگان و خریداران گاز را تشکیل می دهد.

رییس موسسه مطالعات بین المللی انرژی با تاکید بر اینکه اگر برای مصرف بی رویه سوخت خودروها چاره ای اندیشیده نشود، ایران در آینده ظرفیت صادرات نفت خود را نیز از دست خواهد داد، بیان کرد: این مسیله اکنون برای صادرات گاز، با توجه به مصرف بالای این سوخت در داخل کشور وجود دارد.

جوکار با اشاره به هوشمندسازی شبکه انتقال با استفاده از تجربه روسیه در ایران، ادامه داد: روسیه نیز استفاده از توان ایران برای بهره گیری از گاز در شبکه حمل ونقل را در دستور کار دارد.

وی با تاکید بر اینکه بهینه سازی وظیفه دیگر دستگاه های اجرایی است، یادآور شد: اینکه وزیر نفت این وظیفه را برعهده می گیرد نباید سبب شود دیگر دستگاه های اجرایی از آن غافل شوند.

223223

تلاش امریکا برای قبضه بازار گاز اروپا/ هشدار درباره تهدید ظرفیت صادرات نفت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تلاش امریکا برای قبضه بازار گاز اروپا/ هشدار درباره تهدید ظرفیت صادرات نفت" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تلاش امریکا برای قبضه بازار گاز اروپا/ هشدار درباره تهدید ظرفیت صادرات نفت"، کلیک کنید.