جنگ جهانی تجاری وارد مرحله جدیدی شد

آفتاب نیوز :

اتحادیه اروپا از ماه آینده میلادی تعرفه های اضافی تا 38/1 درصد بر خودرو های الکتریکی که از چین عرضه می شوند، اعمال خواهد کرد؛ اتفاقی که منجر به تشدید یک جنگ تجاری جهانی می شود و هزینه فروش خودرو ها در قاره سبز برای شرکت های خودروساز را با افزایش همراه می کند، از بی وای دی چین گرفته تا شرکت آمریکایی تسلا.

به نوشته بلومبرگ، این بلوک سیاسی به طور رسمی به خودروسازانی شامل بی وای دی، گروه هلدینگ جیلی و سایک موتور اعلام کرده تعرفه ها از حدود 4 جولای (14 تیر) اعمال خواهد شد. افزایش عوارض بر خودرو های چینی به دنبال تحقیقات اتحادیه اروپا درباره یارانه هایی که دولت چین به شرکت های خودروسازی این کشور اختصاص می دهد، انجام شد. شرکت های تولیدکننده خودرو های برقی در چین بیش از هر زمان دیگری به بازار اروپا هجوم آورده اند، آن هم در بحبوحه جنگ قیمتی داخلی در چین و سال ها تلاش برای تبدیل شدن به یک پیشتاز در این صنعت.

طبق اعلام کمیسیون اروپا، تعرفه ای که بر واردات خودرو های برقی بی وای دی اعمال می شود معادل 17/4 درصد و این میزان برای شرکت جیلی معادل 20 درصد و برای محصولات سایک، 38/1 درصد خواهد بود. دیگر تولیدکنندگان خودرو های برقی چین نیز که نامی از آن ها توسط کمیسیون اروپا برده نشده، شامل تعرفه 21 درصدی می شوند. همچنین آن دسته از خودروسازان چینی که در تحقیقات اتحادیه اروپا همکاری نکردند، شامل عوارض 38/1 درصدی شده اند.

چین این سیگنال را مخابره کرده که آماده است اقدام تلافی جویانه انجام دهد، از جمله در بخش های کشاورزی، هوایی و خودرو های دارای موتور بزرگ.

تصمیم بزرگ اروپا علیه چین: جنگ جهانی تجاری وارد مرحله جدیدی شد

در حالیکه اتحادیه اروپا خودروسازان چینی را هدف گرفته، عوارض واردات بالاتر – که اکنون در سطح 10 درصد است – بخشی از خودروسازان غربی را نیز شامل خواهد شد که در راس آن ها شرکت تسلا قرار دارد. این شرکت آمریکایی خودروی مدل 3 خود را از شانگ های چین به اروپا صادر می کند. شرکت هایی نظیر بی ام و آلمان و رنو فرانسه هم شامل این عوارض خواهند شد. سطح فعلی عوارض واردات خودرو های سواری از اروپا به چین 15 درصد است.

اقدام اتحادیه اروپا علیه چین در حالی انجام شده که این اتحادیه به دنبال حفاظت از صنعت خودروسازی منطقه یورو و شغل های مرتبط با این صنعت است.

از سوی دیگر، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، نسبت به محدود کردن تجارت خودرو با چین هشدار داده و گفته است: «ما بازار های خود را به روی شرکت های خارجی نمی بندیم چراکه نمی خواهیم این اتفاق برای شرکت های ما نیز رخ دهد.»

خودروسازان خارجی شامل فولکس واگن و بی ام و بیش از همه در یک جنگ تجاری با آسیب همراه می شوند، زیرا این دو شرکت مطرح در سال 2022، در مجموع 4/6 میلیون خودرو را در چین به فروش رساندند.

شرکت های غربی به طور گسترده این تعرفه ها را رد کرده اند و مدیرعامل شرکت مرسدس بنز خواهان بازار های آزاد شده است. این سازنده خودرو های لوکس که 36 درصد از عرضه خود را در چین به فروش می رساند، به شکل قابل توجهی در برابر هرگونه اقدام تلافی جویانه چین متضرر خواهد شد. چین همچنین بزرگ ترین بازار شرکت های فولکس واگن و بی ام و محسوب می شود.

اتحادیه اروپا تحقیقات تجاری خود علیه پکن را به دلیل آنچه که یارانه های غیرمنصفانه دولت چین برای خودروسازان این کشور خوانده، آغاز کرده است؛ اقدامی که باعث شده قیمت نهایی خودرو های برقی چین بسیار ارزان تر از شرکت های غربی باشد.

اقدام اتحادیه اروپا در برابر چین به دنبال اقدام مشابه آمریکا انجام شده است. واشنگتن در ماه گذشته میلادی بر واردات خودرو های برقی چین تعرفه 100 درصدی اعمال کرد.

تصمیم بزرگ اروپا علیه چین: جنگ جهانی تجاری وارد مرحله جدیدی شد

این تصمیم اتحادیه اروپا در حالی رقم خورده که چشم انداز فروش خودرو های برقی در حال کم فروغ شدن است. بلومبرگ ان ای اف در گزارش جدید خود پیش بینی فروش باتری های الکتریکی تا سال 2026 را به میزان 6/7 میلیون دستگاه کاهش داده است. بلومبرگ ان ای اف همچنین اعلام کرده سلطه چین بر بازار خودرو های الکتریکی، باتری و زنجیره تامین جهانی برای مواد خام و قطعات این خودروها، همچنان ادامه خواهد داشت؛ اتفاقی که باعث شده واشنگتن و بروکسل با وضع تعرفه به آن پاسخ دهند.

چین از بروکسل خواسته از اعمال این تعرفه ها خودداری کند و در عین حال تهدید کرده که آماده است بر واردات خودرو های دارای موتور بزرگ تا 25 درصد عوارض اعمال کند؛ اقدامی که در صورت وقوع می تواند خودروسازان غربی شامل پورشه، مرسدس بنز و بی ام و را تحت تاثیر قرار دهد.

جنگ جهانی تجاری وارد مرحله جدیدی شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جنگ جهانی تجاری وارد مرحله جدیدی شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جنگ جهانی تجاری وارد مرحله جدیدی شد"، کلیک کنید.