جهش تولید در حوزه کشاورزی لرستان – خبرگزاری زندگی نیوز | اخبار ایران و جهان

جهش تولید در حوزه کشاورزی لرستان - خبرگزاری زندگی نیوز | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار زندگی نیوز، سید عماد شاهرخی روز دوشنبه در جلسه شورای معاونین و مدیران سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر رعایت تناوب کشت در دیمزارها، اظهار داشت: اگر بتوانیم کشت کاملینا را به عنوان جایگزین در دیمزارها توسعه بدهیم علاوه بر تامین روغن موردنیاز کشور اقتصاد کشاورز هم تامین می شود.

افزایش تولید سیب، انار و زردآلو

وی به تولید سیب قبل از دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: میزان تولید سیب قبل از دولت سیزدهم 65 هزار تن بود درحالی که این رقم در دولت سیزدهم به 75 هزار تن رسیده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، بیان کرد: میزان تولید انار قبل از دولت سیزدهم 55 هزار تن بود و در دولت سیزدهم این رقم به 70 هزار تن افزایش پیدا کرد.

شاهرخی به تولید زردآلو در استان هم اشاره کرد و گفت: میزان برداشت سالانه زردآلو از باغات استان تا قبل از دولت سیزدهم دو هزار و 500 تن بود، درحالی که این رقم در دولت سیزدهم به دو هزار و 700 تن افزایش پیدا کرد.

اجرای طرح جهش تولید در دیمزارهای لرستان

وی به میزان برداشت نخود از مزارع استان هم اشاره کرد و افزود: تولید نخود قبل از دولت سیزدهم 16 هزار و 527 تن بود درحالی که این رقم در دولت سیزدهم به 43 هزار و 593 تن افزایش پیدا کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تولید کل حبوبات استان را قبل از دولت سیزدهم 62 هزار و 942 تن عنوان کرد و گفت: در دولت سیزدهم حجم تولیدات حبوبات به 87 هزار و 434 هزار تن افزایش پیدا کرد.

شاهرخی با اشاره به طرح جهش تولید در دیمزارها اظهار کرد: سال 1400 سطح جهش تولید در دیمزارها 270 هزار هکتار بود درحالی که سال 1401 این عدد به 350 هزار هکتار افزایش پیدا کرد.

وی گفت: سطح زیر کشت در طرح جهش تولید در سال گذشته به 370 هزار هکتار افزایش پیدا کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان به جذب ادوات در طرح جهش تولید در دیمزارها هم اشاره کرد و افزود: سال 1401، 255 دستگاه با اعتبار 242 میلیارد ریال، سال گذشته 532 دستگاه با اعتبار 669 میلیارد ریال جذب شد که از لحاظ اعتباری 177 درصد افزایش و از لحاظ تعداد دستگاه 108 درصد افزایش داشته است.

افزایش محصولات کشاورزی

شاهرخی با اشاره به مبارزه با علف های هرز در سطح مزارع استان هم ادامه داد: امسال مبارزه با علف های هرز در سطح 234 هزار هکتار انجام شده که نسبت به سال گذشته 11 درصد افزایش داشته است.

وی گفت: در 101 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مبارزه با آفت سن انجام شد که نسبت به سال گذشته 56 درصد رشد داشته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه 1402-1401 شاهد افزایش 14 درصدی محصولات کشاورزی بودیم، گفت: به دنبال این هستیم که تولیدات بخش کشاورزی ظرف برنامه پنج ساله 25 درصد افزایش پیدا کند.

شاهرخی به افزایش تولید تخم مرغ در استان هم اشاره کرد و گفت: تولید تخم مرغ در دولت سیزدهم از هفت هزار تن به 12 هزار تن رسیده و برنامه ما این است که تا پایان دولت این رقم به 18 هزار تن برسد و استان در تولید تخم مرغ به خودکفایی برسد.

وی به احیا و مرمت 80 قنات و بهره برداری از سه ایستگاه پمپاژ در دولت سیزدهم هم اشاره کرد و افزود: دو ایستگاه پمپاژ دیگر هم ظرف دو ماه آینده به بهره برداری می رسد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان احیای 239 واحد راکد و بهره برداری از 330 پروژه بخش کشاورزی را از دیگر اقدامات دولت سیزدهم در لرستان عنوان کرد و گفت: برنامه ما این است که طی یک برنامه 5 ساله لرستان را به قطب تولید ماهیان خاویاری کشور تبدیل کنیم.

جهش تولید در حوزه کشاورزی لرستان – خبرگزاری زندگی نیوز | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جهش تولید در حوزه کشاورزی لرستان – خبرگزاری زندگی نیوز | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جهش تولید در حوزه کشاورزی لرستان – خبرگزاری زندگی نیوز | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.