حرف های جنجالی کارگردان مشهور آمریکایی در کن

حرف های جنجالی کارگردان مشهور آمریکایی در کن

به گزارش خبرگزاری زندگی نیوز، مستند «لولا» که نخستین بار در جشنواره فیلم کن دیده می شود، علاوه بر این که درباره رییس جمهوری برزیل است، به سیاست آمریکا هم می پردازد و استون در آن به مقایسه مشقت های سیاسی لولا، که شامل تحقیقاتی برای فساد است که 580 روز او را به زندان انداخت و اقدامات دونالد ترامپ می پردازد.

به گزارش زندگی نیوز به نقل از ورایتی، استون می گوید: اتهامات هر 2 طرف انتخابات ترامپ و بایدن بسیار وحشیانه است، اینکه بایدن فاسد است و ترامپ فاسد است. این شکل جدیدی از جنگ شده است که اسمش را قانون می گذارند و من فکر می کنم شباهت های جالبی در اینجا در آمریکا و همچنین در سراسر جهان وجود دارد.

استون، که باید گفت هرگز طرفدار ترامپ نیست، استدلال می کند که فساد فقط یک امر ثابت در طول تاریخ بشریت است و وی ادعاهایی که رییس جمهوری برزیل را متهم به پولشویی کرده، نمی پذیرد و تاکید می کند که او متواضعانه زندگی می کند. وی معتقد است فساد، اتهامی است که بدون بررسی، علیه شخصیت های سیاسی مطرح می شود تا آن ها را بازدارد.

استون می گوید: فساد یک روش زندگی است. این به یونانی ها، رومی ها و قبل از آن بابلی ها برمی گردد، فساد در تمام طول تاریخ وجود دارد، پس فکر نکنیم که آمریکای پاک و بهتر از هر کس دیگری هستیم. این حرف مزخرف است.

استون در ادامه می گوید مشکل زیان بارتر در سیاست، پول است. اگر فردی فقیر یا از طبقه متوسط باشید خیلی سخت است که در آمریکا بتوانید نامزد شوید، مگر اینکه پول و حامیان مالی داشته باشید. پول سیاست را در آمریکا کنترل می کند. اگر به کشورهای اروپایی بروید، متوجه خواهید شد که انتخابات آن ها بسیار اجباری است. انتخابات بریتانیا بسیار کم هزینه است یا تا همین اواخر بود. در فرانسه قوانین انتخاباتی دارند و ما در آمریکا به آن نیاز داریم. باید پول را از سیاست بیرون بیاوریم.

آیا استون به مردم پیشنهاد می کند که فساد را نپذیرند، چون در روم باستان نیز سیاستمداران متقلب وجود داشتند؟ آیا نباید برای کاهش آن ها تلاش کنیم؟

استون پاسخ می دهد: همین طور است. زندگی هست، مرگ هست و فساد هست. اما این یک ترازو است. شما نمی توانید انگشتتان را به سوی کشور دیگری بگیرید و بگویید کشوری فاسد است و رییس جمهوری آن باید از سمت خود برکنار شود، یا باید به آن ها حمله کنیم یا به یک رژیم پایان دهیم. ما کی هستیم که وقتی خودمان عمیقاً فاسد هستیم، این چیزها را بگوییم؟ به 2 حزب ما نگاه کنید. ما باید چند حزبی باشیم و باید مانند لهستان پول عمومی در سیاست داشته باشیم. یا به مدل های انگلیسی و فرانسوی نگاه کنیم.

استون معتقد است رهبر برزیل، که 2 دوره از سال 2003 تا 2011 رییس جمهور بود، یک قهرمان است، چون میلیون ها نفر را از فقر نجات داد و شبکه امنیت اجتماعی برزیل را تقویت کرد.

وی می گوید: من روحیه جنگندگی او را دوست دارم. من عاشق این هستم که او چگونه تاکید کرده که در دولت خود فاشیست نخواهد داشت و دولت پاکی را اداره خواهد کرد.

مستند استون جزییات سقوط لولا و همچنین پیچش ها و چرخش های بسیاری را که منجر به لغو محکومیت او شد، نشان می دهد. در آن زمان، پس از فاش شدن این که قاضی سرجیو مورو بر تحقیقات گسترده فساد در سوءاستفاده از بودجه عمومی او را متهم کرده، افکار عمومی نسبت به رییس جمهوری سابق تغییر کرد. مورو به طور نادرست با دادستان ها برای تشکیل پرونده ای علیه لولا تبانی کرده بود.

استون می گوید: شواهد جدی مبنی بر رفتار نادرست مورو وجود داشت.

مورو همچنین اطلاعاتی از تحقیقات خود درباره لولا را با اف بی آی و مقامات آمریکا به اشتراک گذاشته و استون این را شواهد دیگری از مداخله آمریکا در منطقه می داند و یادآور می شود که آمریکا دهه ها این کار را در کشورهایی مانند شیلی و السالوادور انجام داده است.

استون می گوید: ما در آمریکای جنوبی سابقه بسیار بدی داریم و سال ها مداخله کرده ایم. او حتی این احتمال را رد نمی کند که دولت آمریکا در مرگ هوگو چاوز، رهبر ونزویلا بر اثر سرطان در سال 2013 نقش داشته باشد.

این کارگردان می گوید: او به طرز مرموزی مرد. یک سرطان بسیار ناگهانی که به سرعت شروع شد. اگر تاریخ مرگ و میر ناشی از سرطان های سریع مانند [قاتل لی هاروی اسوالد]را بدانید، باید این سوال را مطرح کنید که آیا چیز مرموزی در جریان است؟ مطمیناً بسیاری از ونزویلایی ها بر این باورند که آمریکا در این امر دخالت داشته است. اما ما نمی دانیم و نمی توانیم آن را ثابت کنیم.

استون درباره انتخابات ریاست جمهوری برزیل در سال 2022 و بازگشت لولا به قدرت، می گوید: برزیل مدتی دموکراسی خوبی داشت و من بسیار خوشحالم که آن ها آن را دوباره حفظ کردند. زمانی که ما فیلم را می ساختیم، می شد آن را در چهره مردم و عشق آن ها به دموکراسی خود مشاهده کرد.

استون از فیلم «اسنودن» در سال 2016 که جوزف گوردون-لویت در آن به عنوان افشاگر جنجالی بازی کرد، فیلم بلندی نساخته و مشغول ساخت مستندهایی درباره ترور کندی و انرژی هسته ای بوده است. او می گوید تقریباً آماده است تا یک فیلم داستانی جدید بسازد و همراه دیوید تالبوت، روزنامه نگار و نویسنده «صفحه شطرنج شیطان» در حال نوشتن فیلمنامه است.

او می گوید: نمی توانم به شما بگویم درباره چیست. ما چندین پیش نویس انجام داده ایم و در حال رسیدن به آن هستیم. امیدوارم سال آینده به آن برسم. در 77 سالگی، هنوز فصل های تاریکی از تاریخ بشر و توطیه های در سایه وجود دارد که استون به آن ها فکر می کند و قصد دارد آن ها را بررسی و باز کند.

حرف های جنجالی کارگردان مشهور آمریکایی در کن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حرف های جنجالی کارگردان مشهور آمریکایی در کن" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حرف های جنجالی کارگردان مشهور آمریکایی در کن"، کلیک کنید.