دلالان از بازار مسکن راضی نیستند!

ثبات نسبی بازار مسکن و کاهش انتظارات تورمی باعث کساد شدن بازار بخر و بفروش ها شده و به گفته واسطه های ملکی، برای آپارتمان هایی که با قیمت های اعلامی جدید عرضه می شوند مشتری چندانی وجود ندارد.

به گزارش زندگی نیوز، فروردین امسال توقع مدنظر دلالان از بازار مسکن شهر تهران برآورده نشد. آن طور که واسطه های ملکی می گویند گروهی از متقاضیان سرمایه گذاری در بازار ملک که به شکل سنتی از نیمه دوم فروردین فعالیت خود را به منظور ارزیابی وضعیت این بازار آغاز می کنند با این برآورد که بازار مسکن در سال جاری ظرفیت رشد چندانی در مقایسه با بازارهای رقیب ندارد از خرید ملک منصرف شدند.

در حال حاضر تقاضای سرمایه گذاری در بازار مسکن کاهش محسوسی در مقایسه با سال های گذشته دارد. با این حال به گفته مشاوران املاک، عده ای از بخر و بفروش ها فایل های زیر قیمت را در مناطق شمالی تهران خریداری و با سود بیش از نرخ تورم، آپارتمان مدنظر را فایل می کنند.

تقاضای مصرفی خرید مسکن نیز پس از رشدهایی که از اواخر سال 1396 آغاز شد و ادامه یافت به نوعی از بازار حذف شده است. با این اوصاف به نظر می رسد بازار ملک در اردیبهشت کم رونق تر از مدت مشابه سال گذشته باشد.

دلالان از بازار مسکن راضی نیستند!

فروردین سال گذشته تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی در پایتخت 1757 فقره بود. اردیبهشت نیز 4359 فقره خرید و فروش آپارتمان در تهران انجام شد. اسفند 1402 این تعداد 6179 فقره بود.

درخصوص قیمت نیز طبق اعلام بانک مرکزی، میانگین قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران در فروردین و اردیبهشت پارسال به ترتیب 66.4 میلیون و 75.3 میلیون تومان بود. این رقم تا پایان سال به 81.4 میلیون تومان رسید که در مقایسه با اسفند سال قبل از آن 24.8 درصد رشد یافت.

با توجه به تورم عمومی حدود 40 درصد و رشد حدود 24 درصدی قیمت مسکن در پایتخت ارزیابی کارشناسان و فعالان بازار مسکن این است که این بازار از ظرفیت لازم برای رشد برخوردار نیست.

یکی از مشاوران املاک فعال در منطقه 1 تهران درخصوص وضعیت بازار ملک در اردیبهشت به زندگی نیوز گفت: بازار مسکن بی مشتری است. با وجود آن که در مناطق شمالی تهران بعضا میزان افزایش قیمت آپارتمان با نرخ دلار سنجیده می شود امسال میزان رشد آن به اندازه بازار ارز نبوده است.  قیمت های پیشنهادی تقریبا 10 تا 15 درصد نسبت به اسفند بالا رفته اما خریدار وجود ندارد.

وی افزود: در منطقه 1 میزان خرید و فروش، قیمت را تعیین نمی کند بلکه دلالان به منطقه قیمت می دهند. یک سری سرمایه گذار، واحدها را خریداری می کنند و اجاره هم نمی دهند. برای آن که مالیات خانه خالی مشمولشان نشود مثل ماشین، آپارتمان را با سند وکالتی واگذار می کنند. بخر و بفروش ها بین خودشان معامله می کنند ولی سند نمی زنند.

یکی از واسطه های ملکی در جنوب شرق تهران نیز گفت: با آمدن سال جدید، قیمت ملک مقداری تغییر کرد ولی تعداد مشتری تغییر چندانی نکرد. البته رکود به شدت پارسال نیست. در دفتر ما تقریبا هفته ای یک مبایعه نامه (خرید و فروش) امضا می شود اما این طور نیست که بگوییم بازار رونق گرفته است. نرخ های اعلامی مالکان هم 10 تا 15 درصد تغییر کرده ولی هنوز تثبیت نشده است.

پایان خبر زندگی نیوز

دلالان از بازار مسکن راضی نیستند!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دلالان از بازار مسکن راضی نیستند!" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دلالان از بازار مسکن راضی نیستند!"، کلیک کنید.