رشد اقتصادی 35 درصدی در چهارمحال و بختیاری

رشد اقتصادی 35 درصدی در چهارمحال و بختیاری

زندگی نیوز/چهارمحال و بختیاری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی چهارمحال و بختیاری گفت: در سال گذشته رشد اقتصادی در استان 6/7 درصد بود که نسبت به سال ماقبل آن 35 رشد را نشان می دهد.

حمیدرضا منتظری امروز، 29 فروردین ماه در نشست کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری و کمیته هماهنگی اشتغال چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه در سال گذشته رشد اقتصادی در استان 6/7 درصد بود که نسبت به سال ماقبل آن 35 رشد را نشان می دهد، اظهار کرد: پیگیری، تامین و تخصیص اعتبارات پروژه های نیمه تمام، تخصیص 6000 میلیارد تومان اعتبارات سفر، اعتبارات سرمایه ای و هزینه ای، توجه ویژه به رشد تولید و ایجاد اشتغال، ایجاد شرایط برای اجرای بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد به روش هوشمند و تسهیلات ماده 56 الحاق از جمله دلایل این رشد بوده است.

وی افزود: بحث آبخیزداری و آبخوان داری یکی از اولویت های مهمی است که در سند توسعه و پیشرفت استان به آن پرداخته می شود که باید در اجرای این طرح در مناطق مختلف استان دقت لازم انجام شود، زیرا شرایط موجود در مناطق شرق و غرب استان با یکدیگر متفاوت است.

منتظری گفت: تدوین برنامه رشد اقتصادی استان به اعضای جلسه ابلاغ می شود تا از ظرفیت بخش خصوصی، نخبگان، پارک علم و فناوری و مراکز علمی و دانشگاهی استفاده و برنامه رشد اقتصادی استان تنظیم شود.

افزایش 12 درصدی تولید محصولات صنعتی در چهارمحال وبختیاری 

در ادامه فضل الله رحمتی، رییس سازمان صمت چهارمحال و بختیاری بیان کرد: در راستای تحقق شعار سال تامین مواد اولیه و تسهیلات مورد نیاز تولید از اولویت های اجرایی سازمان صمت است.

وی با اشاره به افزایش 12 درصدی تولید محصولات صنعتی مهم در استان، افزود: در سال گذشته 134 هزار و 656  تن انواع محصولات فولادی تولید شده که نشان از رشد 6 درصدی این کالا بوده است.

رییس سازمان صمت چهارمحال و بختیاری از رشد 10 درصدی  تولید نخ پلی استر و هشت درصدی روغن نباتی در استان خبر داد و گفت: رشد در حوزه صنعت بیانگر رونق تولید است، از طرفی استخراج مواد معدنی رشد 27 درصدی و وصول حقوقی دولتی معادن 92 درصد رشد داشته است.

وی به احیای مجدد 16 واحد صنعتی و معدنی راکد در یکسال اخیر اشاره کرد و افزود: با احیای این واحدها زمینه اشتغال 375 نفر فراهم شده است.

به گفته رحمتی، تعهد اشتغال صمت در سال گذشته 2100 نفر بوده که اشتغال 2538 نفری محقق شد و این نشان از رشد 138 درصدی دارد.

وی بیان کرد: در همه شهرستان های استان به جز شهرستان خانمیرزا شهرک صنعتی وجود دارد، البته در 21 شهرک و ناحیه صنعتی در حال واگذاری زمین به متقاضیان هستیم و 6 شهرک و ناحیه صنعتی در حال تکمیل زیر ساخت ها هستند.

رشد 20 درصدی ارزش صادرات بخش کشاورزی چهارمحال وبختیاری 

در ادامه حسین برزگر، رییس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه سال گذشته سال خوبی برای بخش کشاورزی بود، تصریح کرد: هدفگذاری صورت گرفته در سال 1402 رشد تولید 2.5 درصدی بود اما فراتر از انتظار اتفاق افتاد، به طوری که تولید محصولات کشاورزی از یک میلیون و 700 هزار تن به دو میلیون و 29 هزار تن رسید.

وی گفت: تعهد اشتغال استان در بخش کشاورزی 2600 نفر بود که بیش از 3500 نفر اشتغال در سال گذشته محقق شد.

برزگر جذب 2600 میلیارد تومان تسهیلات، سرمایه گذاری بیش از 1000 میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی، جهش 150 تا 200 درصدی در حوزه صادرات، رشد 20 درصدی ارزش صادرات بخش کشاورزی را از جمله اقدامات صورت گرفته در سال گذشته مطرح کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از 43 شهر 15 مجتمع دامپروری در 9 شهر مستقرند، تصریح کرد: در 6 ماهه امسال 12 شهر  به شهرهای دارای مجتمع دامپروری افزوده خواهد شد، همچنین در سال گذشته جواز تاسیس برای750 هکتار گلخانه در استان صادر شده که مشکل آن ها منابع تسهیلاتی است، گرچه در نیمه غربی استان 26 پروژه تامین و انتقال آب وجود دارد که نیازمنده مجوز ماده 55 و تسهیلات بانکی دارند، از طرفی 21 سردخانه در استان پیشرفت فیزیکی بیش از 30 درصد داشته که با مشکل منابع تسهیلاتی مواجه ایم.

وجود 12 روستای هدف گردشگری ملی در چهارمحال وبختیاری 

در ادامه علیرضا جیلان، مدیر کل صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اشاره به ضرورت ژیوتوریسم، اکوتوریسم و طبیعت گردی در استان، اظهار کرد: از سال گذشته طرح جامع گردشگری استان با قراردادی که با دانشگاه شهرکرد منعقد شده آغاز شد که امید است طی دو سه ماه آینده در دسترس قرار گیرد.

وی از وجود 108 جاذبه طبیعی، 674 جاذبه فرهنگی تاریخی، ثبت 727 اثر در فهرست آثار ملی، 8 اثر دست ساز، 14 هتل آپارتمان، چهار دفتر خدماتی مسافرتی، 5 مرکز تفریحی سرگرمی، 74 اقامتگاه بوم گردی و 12 روستای هدف گردشگری ملی در استان اشاره کرد.

همچنین خدایار باقری هارونی، مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری گفت: در بخش مسکن، به ازای هر 100 متر مربع ساختمان 1.4 نفر شغل مستقیم و یک شغل غیر مستقیم ایجاد می شود و 140 صنعت وابسته به خود را رونق می دهد.
وی بیان کرد: در بخش نهضت ملی مسکن و در سال گذشته میزان تسهیلات بر اساس اعداد ثبت شده در سامانه 1400 میلیارد تومان بوده است، همچنین در بحث خود مالکین شهری و روستایی تاکنون 4165 واحد عقد قرارداد شده که از این تعداد به 3446 واحد تسهیلات پرداخت شده است

باقری بیان کرد: در بحث بافت های ناکارآمد 2370 میلیارد تومان تسهیلات از سال 1400 تا 1401 پرداخت شده است، از طرفی 13 هزار و 107 نفر در بحث جوانی جمعیت در سامانه ثبت نام و تا امروز 1787 نفر قرارداد را دریافت کردند.

پایان خبر زندگی نیوز
 

رشد اقتصادی 35 درصدی در چهارمحال و بختیاری

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رشد اقتصادی 35 درصدی در چهارمحال و بختیاری" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رشد اقتصادی 35 درصدی در چهارمحال و بختیاری"، کلیک کنید.