ریسباف، آزاد و به روی مردم اصفهان گشوده شد

زندگی نیوز/اصفهان کارخانۀ ریسباف، دومین کارخانۀ ریسندگی اصفهان است بعد از دو دهه تعطیلی، سرانجام به روی مردم گشوده و مرمت آن برای تاسیس موزۀ منطقه ای اصفهان آغاز شد.

در این آیین که شنبه (29 اردیبهشت ماه) و هم زمان با روز جهانی موزه ها، در محل کارخانۀ ریسباف، واقع در ابتدای خیابان چهارباغ بالا برگزار شد، علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و نماینده وزیر در امور کارخانه ریسباف و موزه منطقه ای اصفهان گفت: تجربه ای که ما امروز درباره آن صحبت می کنیم نشان دهندۀ آن است که می شود بر لباس این شهر، طرحی نو درانداخت و همدلی و هم افزایی و تدبیر بین عناصر مختلفِ مسیولین شهر، همان نخ و سوزنی است که لازم است برای طرح نو در انداختن و لباس در شانِ این شهر دوختن، تدارک دید. تجربۀ ریسباف نشان دهنده این است که با همدلی و کنار هم قرارگرفتن می شود بعضی از اختلاف نظرها را مرتفع کرد.

او با بیان اینکه بر اساس دستور رییس جمهور، پروژۀ امیدآفرینی، ابر پروژۀ دولت و ریسباف یکی از آن هاست، ادامه داد: حدود 47 پروژه دیگر در دولت سیزدهم مانند ریسباف به نتیجه رسیده که همۀ آن ها دارای شان ملی و بین المللی هستند و با کنارهم قراردادنِ آن ها به کلیدواژه ای به نام کار تیمی و همدلی می رسیم. این پروژه های بزرگ مقیاس، به مثابه نگینی در جغرافیای کشور، توانستند شادی آفرین باشند، هویت جدیدی بیافرینند و یا هویت قبلی را بازیابی کنند.

شالبافیان بیان کرد: حدود هزار و 610 پروژه از ابتدای دولت سیزدهم در حوزۀ گردشگری افتتاح شد که حدود 2 هزار و 400 پروژه گردشگری درحال اجراست. 400 هزار میلیارد تومان حجم پروژه های در حال اجرای گردشگری است که از سه حوزه برتر کشور به شمار می رود. 81 پروژه با حجم سرمایه گذاری حدود 97 همت و بالای 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که با دستور رییس جمهور تا انتهای دولت سیزدهم به بهره برداری می رسند.

ریسباف، آزاد و به روی مردم اصفهان گشوده شد

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: یکی از مولفه هایی که به افتتاح و تسریع پیشرفت فیزیکیِ 2 هزار و 610 پروژه و تسریع پیشرفت فیزیکیِ این 81 پروژۀ شاخص کمک کرد مشوق هایی بود که از سمت دولت و شوراهای اسلامی شهرها درنظر گرفته شد و موجب تغییر جدی در جریان سرمایه گذاری در حوزۀ گردشگری خواهدشد.

او افزود: امروز می گوییم که ریسباف دل مردم را شاد کرد، اما نقش دیگری هم دارد، ریسباف می تواند به الگویی برای احیای بناهای هویت ساز در سایر شهرها تبدیل شود. به همین جهت به موازات اینکه ریسباف را برای اصفهانی ها و جریان گردشگری اصفهان آماده می کنیم، از نقش ریسباف به عنوان یک اقدام نمادین و الگو نباید غافل شد.

نماینده وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در امور کارخانه ریسباف و موزه منطقه ای اصفهان تاکید کرد: لازم است که به موازات آغاز مرمت این بنا تورهای بازدید از ریسباف به صورت مستمر و منظم شکل بگیرد، چرا که ریسباف، روایت و قصۀ چگونه روی پای خود ایستادنِ مردم این شهر است. این روایت، اهمیتی کمتر از کالبد ابن بنا ندارد.

شالبافیان یادآوری کرد: پیرو بازدید دبیرکل سازمان جهانی گردشگری از نمایشگاه گردشگری و صحبتشان با رییس جمهور، امیدواریم بتوانیم به غیر از موزه منطقه ای اصفهان، امتیاز ایجاد دفتر منطقه ای این سازمان با عنوان دفتر منطقه ای صنایع دستی و گردشگری را برای اصفهان کسب کنیم و ریسباف نه فقط زمینه ساز بیان هویت اصفهانی ها، بلکه زمینه ای برای آمد و شد صنعتگران صنایع دستی همۀ دنیا به اصفهان باشد.

ریسباف، آزاد و به روی مردم اصفهان گشوده شد

موضوع ریسباف یک موضوع حیثیتی است

همچنین امیر کرم زاده، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: موضوع ریسباف یکی از گره های بسیار پیچیده ای بود که بعد از 20 سال تلاش در دولت آیت الله رییسی باز شد و این موضوع باید به عنوان جهاد تبیین به مردم اعلام شود.

کرم زاده با تاکید بر اینکه موضوع ریسباف برای ما یک موضوع حیثیتی است، ادامه داد: امروز روز مهمی است و در تاریخ شهر و کشور خواهد ماند که مرمت این بنای بسیار فاخر آغاز می شود؛ بنایی که روزانه هزار و 500 نفر در آن کار کرده و ارتزاق می کردند. انشالله بعد از مرمت نیز شاهد خواهیم بود که این بنا در سطح جهان مطرح خواهد شد و به لحاظ اقتصادی نیز شروع بسیارخوبی را برای شهر خواهد داشت.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ضمن اشاره به جلسۀ خود با مدیر اداره اوقاف و امور خیریۀ استان، تصریح کرد: توافقاتی شده که بناهای در دست اوقاف حتماً در چرخۀ سرمایه گذاری و اشتغال وارد شوند، چرا که شعار سال یعنی «جهش تولید با مشارکت مردم» برای ما مهم و سرلوحۀ فعالیت های ما است.

ریسباف، آزاد و به روی مردم اصفهان گشوده شد

موزه و افزایش تصاعدی ظرفیت های اصفهان

در این آیین همچنین سیدرضا مرتضوی، استاندار اصفهان بیان کرد: در کنار همه فضایل و ویژگی های اصفهان، یکی از ویژگی هایی که می تواند ظرفیت های اصفهان را در یک شرایط تصاعدی افزایش دهد و شرایط متفاوتی برای آن فراهم کند، داشتن یک موزۀ بزرگ و متفاوتی است که بتواند خزاین حاوی همه مولفه های تاریخ اصفهان را ترسیم کند.

او با تاکید بر اینکه کارکرد موزه صرفاً بازدید تفننی و تفریحی نیست، ادامه داد: موزه به عنوان دومین منبع شناخته می شود که بشر از آن درس می آموزد. موزه، هم کارکرد حفظ و نگهداری میراث پیشینیان را دارد، هم کارکرد علم آموزی و افزایش دانش، هم کارکرد پژوهش و هم کارکرد ارج نهادن به هنر و هنرمندان را دارد و تسلسل آموزش سینه به سینه در چنین مجموعه هایی اتفاق می افتد. ضمن اینکه مهم ترین کارکرد موزه این است که مولفه های هویتیِ یک نسل را معرفی می کند.

استاندار اصفهان اظهار کرد: با تصمیم خوبی که حاصل همبستگی و همدلی و کار مستمر و پیگیرانه و همه جانبۀ اجزای حاکمیت در استان و کشور بود مصوبۀ واگذاری کارخانه ریسباف اخذ شد. انشاالله ادامۀ مسیر نیز با همین توان و هم افزایی طی شود، ضمن اینکه لازم است یک مشاور توانمند و قابل برای بازسازی و احیا و مرمت این کارخانه و البته با افقی برای تبدیلِ آن به یک موزۀ بین المللی برای ارایۀ فضایل کشور و با تمرکز بر اصفهان در نظر گرفته شود.

ریسباف، آزاد و به روی مردم اصفهان گشوده شد

ریسباف، نقطۀ عطف و حرکت جدیدی برای میراث تاریخی

اما مهدی طغیانی، نمایندۀ مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: امروز روز مبارکی برای میراث تاریخی و فرهنگی اصفهان است. روزی که حاصل بیش از 2 سال تلاش جمعی و یک کار تیمیِ بی نقص در مدیریت استان و مدیریت شهری برای حفط کردنِ تنها بازماندۀ نسل کارخانجات نساجی اصفهان است.

او اضافه کرد: تعداد 14 کارخانه نساجی در شهر اصفهان احداث شد که از اصفهان، شهری مهم در نساجی و تولید صنعتی ساخته بود. از این تعداد، تنها کارخانه ریسباف به جای مانده است و امیدواریم به زودی بتوانیم مابه ازای این کارخانه را از سرمایه های دولت برای بانک جبران کنیم.

طغیانی با بیان اینکه احیای یکی از مواریث تاریخی برای ایجاد موزه منطقه ای را باید به فال نیک گرفت و از این فرصت به عنوان نقطۀ عطف و حرکت جدیدی برای میراث تاریخی استفاده کنیم، گفت: بناهای تاریخی بسیاری در اصفهان وجود دارند و با وضعیت موجودشان باید گفت که دچار خسران هستیم؛ کاروانسرای ملک تخت فولاد اوضاع بسیار بدی دارد که حفظِ آن به همراهی دادگستری و دادستان نیاز دارد تا بتوانیم آن را نیز به عنوان یک اثرِ بازماندۀ صفوی حفظ کنیم، همچنین کاروانسرای ساروتقی و اماکن تاریخی بسیار دیگری در اصفهان هستند که از عناصر هویتی این شهر به شمار می روند.

نمایندۀ مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به تشکیل مجمع شهرهای تاریخی اشاره کرد و گفت: اصفهان دبیرخانۀ دایمی این مجمع است و قرار است تا نقطۀ صفر و مرکز ثقل حرکت های میراثی و تاریخی در شهرهای کشور باشد.

طغیانی خطاب به همۀ مردم گفت: در مورد یکایک ابنیه تاریخی استان، از همۀ مدیران شهری و استانی و کشوری، مطالبه گری کنید.

ریسباف، آزاد و به روی مردم اصفهان گشوده شد

نگذاریم مولفه های شهری را از ما بگیرند

همچنین علیرضا قاسم زاده، شهردار اصفهان نیز در این آیین گفت: کسانی که امروز در این برنامه حضور دارند به نمایندگی از همۀ مردم شهر اصفهان دغدغۀ مشترکی به نام دغدغۀ صیانت و حفاظت از هویت این شهر را دارند.

او با اشاره به اینکه هویت شهر، مفهوم ذهنی و انتزاعی نیست بلکه یک واقعیت عینی و مزیت های یک شهر است که آن شهر را نسبت به سایر شهرها متفاوت می کند، اضافه کرد: اگر ما بخواهیم از هویت شهرِ خود صیانت کنیم باید از مولفه های هویت شهری مان دفاع کنیم. هویت یک شهر به تاریخ آن شهر، ادبیات، هنر، جغرافیا و طبیعت، و همچنین رجال فرهنگی و ادبی و هنری آن شهر است که به یک شهر، شخصیت می بخشند؛ اما اگر خواستید شهری را بی هویت کنید باید این مولفه ها را از بین ببرید.

قاسم زاده با تاکید بر اینکه حیات اصفهان به زاینده رود وابسته است و اگر ازبین برود یکی از مولفه های هویتیِ ما را گرفته اند، بیان کرد: یکی از مزیت های ما در طبیعت اصفهان، زاینده رود است. یکی از مزیت های ما در طبیعت اصفهان، باغشهرِ اصفهان است. ما باید از این عنصر هویتی با جدیت محافظت کنیم و نگذاریم مولفه های شهری را از ما بگیرند. بخشی از تاریخ اصفهان در آیینۀ معماری اصفهان قابل رقابت است. اگر خواستید تاریخِ اصفهان را از مردم این شهر بگیرید یکی از راه هایش این است که یکی یکی عناصر هویتی که در معماری شهر متجلی شده را ازبین ببریم.

شهردار اصفهان افزود: نسل امروز باید تمدن گذشتۀ ما را کجا ببیند؟ آیینه ای که می توان از آن به گذشته نگاه کرد مکان هایی مانند کارخانۀ ریسباف است.

او سپس گفت: کارخانه وطن کو؟ کارخانۀ پشم باف کو؟ بافناز کو؟ چرا ما امروز خوشحالیم؟ چون توانسته ایم یکی از عناصر هویتی خود را احیا کرده و درهای آن را باز کرده و با ارادۀ جمعی استانی و همکاری قابل ستایش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با مساعدت بعضی از نمایندگان توانستیم این عنصر را حفظ کنیم. اگر قرار است از شخصیت و هویت شهر صیانت کنیم، تجلیِ آن در مراقبت از این عناصر هویتی است.

ریسباف، آزاد و به روی مردم اصفهان گشوده شد

پایان خبر زندگی نیوز

ریسباف، آزاد و به روی مردم اصفهان گشوده شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ریسباف، آزاد و به روی مردم اصفهان گشوده شد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ریسباف، آزاد و به روی مردم اصفهان گشوده شد"، کلیک کنید.