سانترال لب چیست و بررسی نکاتی راجبه آن

عمل سانترال لب نوعی جراحی سرپایی برای کاهش فاصله لب و بینی و ایجاد لب‌هایی حجیم، متناسب و متقارن است؛ در این مطلب با تمامی جوانب این جراحی آشنا می‌شوید.

جراحی لیفت سانترال لب یا لیفت لب بالایی، نوعی جراحی زیبایی سرپایی است که برای تناسب بین لب بالا و پایین و کل لب با سایر اجزای صورت انجام‌ می‌شود. این جراحی، فاصله بین لب و بینی را کاهش می‌دهد و لب‌هایی متناسب و قرینه به ارمغان می‌آورد. 

این تکنیک با روش‌های حجیم‌سازی لب توسط متفاوت است. معمولاً لیفت لب اگر توسط پزشک ماهری انجام شود و شما نیز مراقبت‌های لازم را به‌خوبی انجام دهید، نتایج زیبایی به‌همراه خواهد داشت و عوارض خطرناکی ندارد. در ادامه با این جراحی، مزایا، معایب و عوارض آن آشنا می‌شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد لیف سانترال لب مقاله لیفت سانترال لب چیست؟ را مطالعه نمایید.

سانترال لب چیست و بررسی نکاتی راجبه آن

 

کاندید مناسب و نامناسب سانترال لب 

به‌طور کلی جراحی سانترال لب نوعی جراحی سرپایی و ایمن است و خطری به‌همراه ندارد؛ اما بهتر است افرادی که سابقه بروز اسکارهای قابل مشاهده و بهبودی طولانی مدت زخم دارند، این جراحی را انجام ندهند. 

بهترین کاندیدهای انجام این جراحی عبارتند از:

 • افرادی که فاصله لب و بینی زیادی دارند و لب‌های آنها به‌دلیل فاصله زیاد، نازک و کم حجم به نظر می‌آید. 
 • افرادی که به‌دنبال نتایجی طبیعی‌تر نسبت به فیلر لب هستند. 
 • کسانی که لب‌های نازک و چروک دارند و می‌خواهند لب‌هایی حجیم‌تر و با ظاهری جوان‌تر داشته‌ذباشند. 
 • کسانی که از سلامت کلی برخوردار هستند. 
 • افرادی که به‌دنبال نتایج عجیب نیستند و انتظارات واقع بینانه‌ای از نتیجه جراحی دارند. 
 • کسانی که به‌دنبال نتایج ماندگار و دائمی هستند. 

سانترال یا لیفت لب چگونه انجام‌ می‌شود؟

جراحی سانترال لب یا همان لیفت لب، با ایجاد برش‌های بسیار ظریف و کوچک و برداشتن مقداری از پوست زیر بینی انجام‌ می‌شود. این جراحی تحت بی‌حسی موضعی تزریقی مانند بی‌حسی دندانپزشکی انجام‌ می‌شود که حین کار متقاضی هیچ‌گونه دردی را احساس نکند. تحمل درد جراحی لیفت لب بسیار کمتر و قابل‌تحمل‌تر از سایر روش‌های حجیم سازی لب مانند تزریق فیلر است.

روش‌های مختلفی برای انجام لیفت لب وجود دارد؛ اما معمولاً رایج‌ترین روش، برداشتن پوست زیر بینی است که در نهایت لب‌هایی متناسب و خوش فرم ایجاد می‌شود. سپس این برش‌ها با بخیه‌های قابل جذب به‌صورت بسیار ظریف بسته می‌شوند. این بخیه‌ها پس از مدتی جذب می‌شوند و نیازی به کشیدن آن نیست.

سایر تکنیک‌های سانترال لب عبارتند از:

لیفت گوشه لب 

برای انجام سانترال گوشه‌های لب، دو برش کوچک در هر دو گوشه دهان ایجاد شده و مقدار بسیار کمی از پوست این قسمت‌ها برداشته می‌شود. این تکنیک برای افرادی که گوشه‌های لب آنها رو به پایین است و از این حالت لب‌های خود ناراضی هستند، مناسب است.

لیفت لب ایتالیایی

برای انجام لیفت لب ایتالیایی باید زیر هر سوراخ بینی یک برش ایجاد شود. این تکنیک مشابه با تکنیک لیفت لب بالا است و اسکار بسیار کمی در این روش ایجاد می‌شود. 

لیفت مرکزی لب 

این تکنیک نیز شبیه به لیفت لب بالایی است و با ایجاد یک برش، فضای بین بینی و لب کم می‌شود. 

چگونه برای انجام جراحی سانترال لب آماده شویم؟

برای کسب بهترین نتیجه از عمل سانترال لب، نکات ذیل را پیش از جراحی رعایت کنید:

 • شرکت در جلسات ویزیت پزشک و بررسی سابقه پزشکی اهمیت زیادی دارد. در این جلسه، پزشک سلامت کلی شما را ارزیابی کرده و بهترین روش را برای مشکل لب شما و کسب نتیجه مطلوب پیشنهاد می‌دهد. همچنین، ممکن است در این جلسه دکتر تشخیص بدهد که شما کاندید مناسبی برای انجام این جراحی نیستید؛ بنابراین شرکت در این جلسات از اهمیت زیادی برخوردار است. 
 • برخی از داروها و مکمل‌ها باعث افزایش خونریزی در حین جراحی یا بعد از آن می‌شوند؛ بنابراین از مصرف این گونه داروها و مکمل‌ها چند هفته پیش از جراحی خودداری کنید. پزشک در مورد این نوع داروها اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • مصرف سیگار ممکن است روند بهبودی شما را مختل کند و احتمال بروز عوارض را بعد از جراحی افزایش دهد. حداقل به مدت دو هفته پیش از جراحی، از مصرف سیگار خودداری کنید. 
 • پیش از انجام جراحی، به‌مدت یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید؛ زیرا تا چند روز پس از جراحی نیاز به استراحت دارید. 

دوره نقاهت سانترال لب 

جراحی سانترال لب دوره نقاهت سخت و طولانی مدتی ندارد؛ اما نکاتی باید در این دوره رعایت شود تا جراحی بهترین نتیجه را به‌همراه داشته‌ باشد. چند روز پس از جراحی، متورم شدن لب و گونه امری طبیعی است و درد جراحی نیز با مسکن‌های ساده به‌راحتی کنترل می‌شود. به‌ندرت ممکن است متقاضیان به مسکن‌های قوی مانند کدئین نیاز داشته ‌باشند. 

برای کاهش احتمال بروز عوارض و به حداقل رسیدن مدت دوره نقاهت جراحی، نکات ذیل را رعایت کنید:

 • 48 ساعت اول از کیسه یخ یا هر گونه کمپرس سرد استفاده‌کنید تا التهاب و تورم فروکش کند. 
 • رژیم غذایی سبک داشته ‌باشید و بهتر است که از غذاهای آبکی استفاده‌ کنید و با نی غذا بخورید. از مصرف غذاهای تند، بسیار داغ، اسیدی و غذاهای بسیار سفت بپرهیزید. سوپ و بستنی از بهترین انتخاب‌ها برای مصرف در روزهای اولیه بعد از جراحی هستند. 
 • هر گونه فعالیت شدید بدنی مانند ورزش و بلند کردن اجسام سنگین به‌مدت 2 هفته ممنوع است. 
 • 24 ساعت بعد از جراحی، دو بار در روز از آنتی‌بیوتیک تجویزشده روی بخیه‌های خود بزنید. 
 • به مدت 24 ساعت به لب‌هایتان آب نزنید؛ پس از این مدت می‌توانید با شوینده ضدباکتری صورت و لب‌هایتان را به آرامی بشویید. 

به‌منظور کسب بهترین نتیجه و جلوگیری از بروز عوارض، نکات گفته شده را به‌مدت یک هفته پس از بهبودی نسبی نیز رعایت کنید. همچنین، ترتیبی دهید که بلافاصله پس از جراحی کسی شما را به خانه برساند؛ زیرا ممکن است به‌دلیل تزریق داروهای بی‌حسی، احساس گیجی و خستگی داشته ‌باشید. همچنین، از کسی بخواهید چند روز بعد از عمل کنار شما بماند و در صورت بروز نشانه‌های اولیه عفونت یا هر گونه مشکل جدی، سریعاً شما را به بیمارستان منتقل کند. 

عوارض عمل سانترال لب 

جراحی سانترال لب از جراحی‌های سرپایی و کم‌خطر است؛ اما ممکن است مانند هر جراحی دیگر، خطرات و عوارضی نیز به‌همراه داشته ‌باشد. در صورتی که نکات مراقبتی گفته‌شده را رعایت کنید، عوارض جدی رخ نخواهد داد و عوارض موقتی نیز پس از مدتی برطرف خواهند شد. رایج‌ترین عوارض لیفت لب عبارتند از:

 • خونریزی در حین جراحی یا بعد از آن
 • واکنش‌های آلرژیک به بیهوشی
 • گشاد شدن سوراخ‌های بینی تا زمان بهبودی

سایر عوارض نادر عبارتند از:

 • لیفت بسیار کم و احتیاج مجدد به انجام جراحی
 • عدم توانایی کامل برای لبخند زدن

سانترال لب چیست و بررسی نکاتی راجبه آن

سانترال لب بهتر است یا تزریق فیلر لب؟

نمی‌توان جوابی قطعی به این سؤال داد؛ تکنیک سانترال لب با فیلر لب کاملاً متفاوت است و نتایج هر یک نیز متفاوت خواهد بود. فیلرها برای پر کردن لب و سانترال لب به منظور لیفت لب، بزرگ شدن لب بدون تورم، کاهش فاصله لب و بینی، ایجاد تقارن و تناسب در اجزای صورت به کار می‌روند. 

اگرچه فیلرهای پوستی را می‌توان با تکنیکی خاص و به‌منظور لیفت لب‌ها استفاده‌ کرد، اما این فیلرها نتایج دائمی ندارند و بعد از مدتی باید مجدداً تزریق شوند. در صورتی که اگر لیفت لب توسط جراح ماهر انجام شود، نتیجه ماندگاری خواهد داشت. بنابراین، فیلر لب به‌دلیل نیاز به تکرار در هر 4 الی 6 ماه، نسبت به لیفت لب مقرون‌به‌صرفه نیست. 

از طرف دیگر، باید بگوییم که فیلرها گرچه بی‌خطر هستند و عوارضی ایجاد نمی‌کنند، اما ممکن است به‌دلیل تزریق‌های مکرر، حساسیت‌ها و التهاب زیادی ایجاد کنند یا حتی احتمال بروز عفونت را افزایش دهند. بنابراین اگر به‌منظور لیفت لب و کاهش فاصله لب و بینی از فیلرها استفاده می‌کنید، ممکن است سانترال لب گزینه ایمن‌تر و بهترین جراحی لب برای شما باشد. به‌طور کلی باید پزشک شما در جلسات مشاوره تعیین کند که برای شما بهترین فرم دهی لب چیست و از چه روشی نتیجه بهتری خواهید گرفت.

 هزینه عمل سانترال لب

هزینه جراحی سانترال لب به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان نرخ یکسانی را برای این جراحی در تمامی کلینیک‌ها تعیین کرد. مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده هزینه این جراحی عبارتند از:

 • هزینه جلسات ویزیت قبل و بعد از جراحی

سخن پایانی

سانترال لب طبیعی‌ترین نتیجه را برای کسانی که به‌دنبال لب‌های جوان، حجیم و متقارن هستند و می‌خواهند فاصله بین لب و بینی خود را کاهش دهند به همراه دارد. این تکنیک کمترین میزان عوارض را در میان جراحی‌های مشابه دارد و اگر توسط جراح ماهر انجام شود، هیچ‌گونه خطر و عوارض جدی به‌همراه نخواهد داشت. 

اگر میخواهد از عمل سانترال لب بیشتر بدانید به مقاله زمان کشیدن بخیه سانترال لب سر بزنید.

سوالات متداول 

سانترال لب مشکل کم حجم بودن لب را نیز برطرف می کند؟

پاسخ: بله. با توجه به نیاز هر فرد، مقدار لازم ژل به لب های وی تزریق می شود تا تناسب اندازه و حجم لب حفظ شود.

آیا سانترال لب محدودیت سنی دارد؟

پاسخ: خیر؛ این جراحی برای سنین بالای 18 سال انجام می شود.

آیا سانترال لب با خونریزی و زخم همراه است؟

پاسخ: خیر. این روش کم تهاجمی است و تنها در محل تزریق، تا چند روز جای ورود سوزن کمی کبود است. اگر پزشک شما ماهر باشد و از ژل باکیفیت استفاده شود، پس از انجام کار نیز هیچگونه کبودی و زخم و یا خونریزی ایجاد نمی شود.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سانترال لب چیست و بررسی نکاتی راجبه آن" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سانترال لب چیست و بررسی نکاتی راجبه آن"، کلیک کنید.