سرعت گردش زمین به دور خود چقدر است و چرا احساس نمی کنیم؟

سرعت گردش زمین به دور خود چقدر است و چرا احساس نمی کنیم؟

زمین با سرعتی در حدود 1600 کیلومتر در ساعت به دور خود در حال گردش است. این سرعت سرسام آوری است، با این حال ما روی زمین احساس نمی کنیم که با این سرعت باورنکردنی در حال حرکت هستیم.

به گزارش زندگی نیوز، همشهری به نقل از یورونیوز نوشت، یک توضیح ساده برای این سوال این است که اول از همه، سرعت سیاره ما (در مقیاس کیهانی) آنچنان زیاد نیست. برای مثال در حالی که سیاره ما با سرعتی نزدیک به 107 هزار کیلومتر در ساعت به دور خورشید در گردش است، سرعت چرخش خود خورشید در کهکشان 828 هزار کیلومتر در ساعت است که بسیار سریع تر از ما است.

دوم اینکه حرکت زمین نسبتاً نرم است، اگرچه توسط عوامل مختلفی از جمله زلزله کند و تند می شود. اگر این سرعت بسیار متغیر و دارای تغییرات ناگهانی بود، حرکت وضعی زمین احساس می شد اما انسان سرعت ثابت را احساس نمی کند.

در واقع هر چیزی روی زمین با سرعت ثابتی همراه با زمین در حال چرخش است و به همین خاطر متوجه آن نمی شویم. این مثل آن است که درون خودرویی با سرعت بالا در حال رانندگی هستیم و متوجه سرعت خودمان نیستیم.

یک مثال دیگر نشستن بر روی صندلی یک هواپیما با سرعت 900 کیلومتر در ساعت است. اگر آن بالا چشمانتان را ببندید اصلا احساس نخواهید کرد که در حال حرکت هستید. وقتی مهماندار قهوه را برایتان در فنجان می ریزد، قطرات قهوه به پرواز درنمی آیند و در عقب هواپیما پخش نمی شوند.

علت این است که قهوه، فنجان و شما هر سه با سرعتی ثابت و یکسان در حال حرکت هستید. ولی اگر همین هواپیما به طور ناگهانی سرعت خود را افزایش یا کاهش دهد، قهوه روی زمین خواهد ریخت و مهماندار تعادلش را از دست خواهد داد. در این حالت شما نیروی زیادی را حس خواهید کرد.

زمین هم به همینگونه اگر ناگهان سرعتش را کم یا زیاد کند و یا متوقف شود، همه ما فشار را احساس خواهیم کرد.

اما چرا زمین با سرعت ثابت حرکت می کند؟ جواب کوتاه این است که چون چیزی نیست که آن را متوقف کند.

قانون اول نیوتن که به قانون اینرسی یا لَختی معروف است می گوید وقتی برآیند نیروهای وارد بر جسم صفر باشد، اگر جسم در حالت سکون باشد تا ابد ساکن می ماند و اگر جسم در حال حرکت با سرعت ثابت باشد تا ابد با همان سرعت و در همان جهت به حرکت خود ادامه می دهد.

از زمانی که منظومه شمسی شکل گرفت و سیاره های آن به وجود آمدند، به دلیل همین قانون اجرام موجود در آن تمایل دارند حالت خود را همانگونه که هستند حفظ کنند. اگر ساکن هستند ساکن بمانند و اگر در حال حرکت هستند به حرکت خود ادامه دهند.

در نتیجه این قانون تا وقتی که نیروی عظیمی به زمین وارد نشود و با مانعی برخورد نکند، سیاره ما با همان سرعت ثابت به حرکت وضعی خود ادامه خواهد داد و ما همچنان متوجه سرعت آن نخواهیم شد.

پایان خبر زندگی نیوز

سرعت گردش زمین به دور خود چقدر است و چرا احساس نمی کنیم؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سرعت گردش زمین به دور خود چقدر است و چرا احساس نمی کنیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سرعت گردش زمین به دور خود چقدر است و چرا احساس نمی کنیم؟"، کلیک کنید.