سفر با دستان خالی – زندگی نیوز

سفر با دستان خالی - زندگی نیوز

استفان سژورنه، وزیر امور خارجه فرانسه  با هواپیمای شخصی وارد فرودگاه بین المللی بیروت شد تا برای دومین بار در دوره وزارتش به لبنان سفر کرده باشد. وی هدف خود را جلوگیری از جنگ بیشتر در منطقه و کاهش تنش موجود میان رژیم صهیونیستی و حزب الله لبنان اعلام کرده است.

به گزارش زندگی نیوز، علی تتماج در یادداشتی با این مقدمه در سیاست روز نوشت: این سفر در میان اوج جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و حملات این رژیم به لبنان در حالی صورت می گیرد که نگاهی به کارنامه فرانسه بیانگر تقلای این کشور و شخص رییس جمهور مکرون برای نمایش چهره یک میانجی گر در معادلات منطقه است. حال این سوال مطرح است که این سفر تا چه میزان می تواند تحقق بخش این اهداف باشد؟

دولتمردان فرانسه در حالی برآنند تا چهره ای صلح و دموکراتیک از خود برجای گذارند که هم حلال مشکلات لبنان هستند و هم منطقه که در وادی عمل چنین رویکردی نداشته اند. پس از انفجارهای خونین بندر بیروت با میلیاردها خسارت و صدها نفر تلفات جانی، فرانسه تاکنون چندین نشست اقتصادی با محوریت کمک به لبنان برگزار کرده است حال آنکه محور آنها را مشروط سازی کمک ها به خلع سلاح مقاومت و سازش ژیم صهیونیستی و به قدرت رسیدن غرب گرایان در لبنان تشکیل داده است لذا در عمل هیچ وعده اقتصادی فرانسه در لبنان اجرایی نشده است.

در همین حال به رغم آنکه حزب الله در کنار ارتش و مردم استراتژی دفاعی لبنان را تشکیل می دهند اما فرانسه در کنار سایر کشورهای غربی همواره به دنبال حذف حزب الله بوده اند که این امر با حمایت از گروه های تروریستی و رژیم صهیونیستی و قرار دادن مقاومت در لیست تروریستی صورت گرفته است.

نکته دیگر آنکه در طول 7 ماه جنگ غزه، فرانسه رسما در کنار رژیم صهیونیستی بوده چنانکه در کنار تامین تسلیحات به سرکوب حامیان فلسطین در داخل نیز پرداخته است. به عبارتی دیگر فرانسه نه مجری طرح های سازنده برای لبنان بلکه مجری سیاست ها و خواسته های رژیم صهیونیستی بوده است که با مخالفت و واکنش منفی لبنانی های همراه شده است. نکته نهایی آنکه فرانسه هر چند سعی دارد تا خود را کشوری مستقل معرفی نماید اما در عمل بازیگر سیاست های آمریکا شده است که نقش گسترده آن در اوکراین، اقدام علیه چین و ایران، تهدید علیه مقاومت منطقه، حمایت از نسل کشی در غزه و… تنها بخش های کوچکی از این نقش آفرینی است که ریشه در وابستگی فرانسه به آمریکا دارد. با توجه به این مولفه ها می توان گفت که سفر وزیر خارجه فرانسه به لبنان سفری با دستان خالی بوده است که بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد چرا که فرانسه تاکنون نشان داده است که هیچ انگیزه ای جز اجرای خواست صهیونیست ها و آمریکا نداشته است.

پایان خبر زندگی نیوز

سفر با دستان خالی – زندگی نیوز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سفر با دستان خالی – زندگی نیوز" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سفر با دستان خالی – زندگی نیوز"، کلیک کنید.