سفر رییسی به پاکستان؛ آغازگر روند جدیدی از همکاری های تهران و اسلام آباد

اهمیت استراتژیک و راهبردی سفر رییس جمهور به اسلام آباد آن هم در شرایط منطقه ای و بین المللی برکسی پوشیده نیست. همان طور که ایران خواهان توسعه روابط در تمامی سطوح به ویژه ابعاد اقتصادی با پاکستان است، اسلام آباد نیز تلاش می کند تا بتواند با استفاده از موقعیت و نقش ایران در تحولات منطقه ای روابط خود را در شرایط متوزان نگه دارد.

به گزارش زندگی نیوز، تهران و اسلام آباد هر دو به لحاظ اقتصادی نیازمندی های متقابلی دارند که اگر دخالت کشورهای فرامنطقه ای به ویژه آمریکا مشکلی ایجاد نکند، این همکاری ها می تواند زمینه ساز توسعه و افزایش حجم تجارت دو کشور شود. قطعا سفر رییس جمهور به پاکستان با درک درست از شرایط منطقه ای آغازگر روند جدیدی از همکاری های اقتصادی و امنیتی تهران و اسلام آباد خواهد بود.

رییس جمهور در نشست مشترک هیات های عالی رتبه ایران و پاکستان با تاکید بر این که تقویت همکاری های دو کشور در حل مشکلات منطقه موثر است، اظهار داشت: باور داریم که با توجه به ظرفیت های موجود می توان روابط فیمابین را متحول کرد و در این زمینه در گام نخست برای دستیابی به حجم 10 میلیارد دلاری در مبادلات تجاری دو کشور توافق کرده ایم.

رییسی با بیان این که روابط دو کشور در تمامی ابعاد دو جانبه، منطقه ای و بین المللی قابل ارتقا و تقویت است، تصریح کرد: تحکیم و تعمیق روابط دو ملت دوست ایران و پاکستان ممکن است مخالفانی داشته باشد، اما عزم و اراده موجود نزد سران دو کشور برای گسترش روابط، بر این مخالفت ها غلبه کرده و این سفر می تواند نقطه عطفی در ایجاد تحول در روابط فی مابین باشد.

سفر رییسی به پاکستان؛ آغازگر روند جدیدی از همکاری های تهران و اسلام آباد

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز در این نشست با بیان این که این سفر به پاکستان عزت بخشید، روابط فی مابین را بسیار مستحکم و دوستانه توصیف و تصریح کرد: پیشرفت هر کدام از دو کشور ایران و پاکستان باعث پیشرفت متقابل کشور دیگر خواهد شد.

«پیرمحمد ملازهی» کارشناس مسایل شبه قاره در گفت وگو با زندگی نیوز با بیان این که روابط ایران و پاکستان در دو سطح همکاری و رقابتی قابل تعریف است، اظهار داشت: بخش رقابت همکاری ها به فعالیت دو بندر گوادر و چابهار ارتباط دارد که پاکستانی ها از حضور هند در چابهار ناراضی هستند و تصور می کنند هندی ها تحت این پوشش تلاش دارند تا به جبهه آزادی بخش در مساله تجزیه کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد: البته در کنار این مسایل موضوع همکاری های دو کشور نیز مطرح است به ویژه همکاری در حوزه نظامی و مرزها که اخیرا تنشی هم میان دو کشور در مناطقی از ایران و همچنین پاکستان اتفاق افتاد.

شهباز شریف نخست وزیر پاکستان در نشست مشترک هیات های عالی رتبه دو کشور با اشاره به مرزهای طولانی مشترک میان دو کشور، بر مبارزه قاطع با تروریسم و تلاش برای ارتقای امنیت در مناطق مرزی و همچنین ایجاد رونفق اقتصادی در مناطق مرزنشین از طریق گسترش بازارچه های مرزی تاکید کرد.

سفر رییسی به پاکستان؛ آغازگر روند جدیدی از همکاری های تهران و اسلام آباد

ملازهی در ادامه با اشاره به همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و پاکستان خاطرنشان کرد: بازار پاکستان بازار مناسبی برای ایران است و فعال کردن مناطق مرزی سراوان و سایر گذرگاه های دیگر می تواند به هدف گذاری تعیین شده برای افزایش تجارت موثر باشد.

مساله دیگری که در جریان سفر رییس جمهور مورد توجه قرار گرفت خط لوله صلح گاز از ایران به پاکستان بود که به دلیل کارشکنی های آمریکا مدت زیادی متوقف شده بود و پاکستانی ها درخواست داشتند تا مجددا این موضوع از سر گرفته شود.

ملازهی کارشناس مسایل منطقه در این ارتباط اظهار داشت: بعد از این که هندی ها از ادامه اجرای طرح خط لوله صلح کنار رفتند، چینی ها اعلام آمادگی کردند که جانشین هند شوند و حتی پیشنهاد دادند این خط لوله را تا گوادر اجرا و راه اندازی کنند و فعلا مبلغی دریافت نکنند و بعد  از این که شروع به کار کرد از درآمد آن برداشت کنند. اما در نظر داشته باشیم پاکستان در این زمینه دو مشکل دارد یکی ملاحظات خاص خودش با آمریکا است و بعد از اسراییل، دومین کشوری است که از آمریکا کمک های مالی دریافت می کند و حتی در زمان ترامپ سالانه 2 میلیارد دلار کمک دریافت می کرد.

وی تصریح کرد: ملاحظه دیگر کشورهای عربی هستند به ویژه عربستان سعودی و امارات که کمک های بلاعوض در اختیار پاکستان می گذارند، بنابراین اینها ملاحظاتی است که پاکستان دارد.

یکی دیگر از موضوعاتی که مورد توجه ایران وپاکستان قرار دارد و هر دو نسبت به آن رویکردها و مواضعی دارند مساله افغانستان است که پیرو آن ملاحظات امنیتی نیز متوجه دو کشور است.

ملازهی معتقد است صلح و ثبات در افغانستان به نفع ایران و بی ثباتی آن به ضرر ایران است اما در مقابل پاکستان به دنبال حکومت دست نشانده بود ولی طالبان در برابر پاکستان ایستادند و لذا نوعی تضاد در رویکرد پاکستان با حکومت سرپرست افغانستان وجود دارد و با این شرایط فکر می کنم پاکستان اجازه نمی دهد صلح و ثبات در افغانستان به نتیجه برسد و این به ضرر ایران است.

در نظر داشته باشیم رییس جمهور کشورمان نخستین مقام بلندپایه در این سطح است که بعد از انتخابات اخیر پاکستان به این کشور سفر کرده و علاوه بر اشتراکات ایران و پاکستان در زمینه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، جغرافیایی و …. این مساله برای پاکستانی ها حایز اهمیت است.

سفر رییسی به پاکستان؛ آغازگر روند جدیدی از همکاری های تهران و اسلام آباد

در همین راستا پاکستان تلاش می کند تا در شرایط جدید منطقه ای با رایزنی با کشورهای همسایه به ویژه ایران آن هم با نقش مهمی که در منطقه دارد دامنه رایزنی های خود را گسترش داده و مانع از افزایش تنش در منطقه شود.

اهمیت سفر رییس جمهور به اسلام آباد از این جهت است که پس از اختلاف و تنش کوتاه توانستیم آن را کنترل کرده و با استفاده از رویکرد روابط همسایگی برای تقویت توسعه منطقه ای استفاده کنیم. دولت سیزدهم از زمان آغاز به کار خود که  بر سیاسیت همسایگی و رویکرد نگاه به شرق تاکید داشت در همین راستا حرکت می کند به نظر می رسد تقویت همکاری های دو کشور در تمامی ابعاد اعم از نظامی، اقتصادی و سیاسی می تواند موجب صلح و ثبات در منطقه شود.

پایان خبر زندگی نیوز

سفر رییسی به پاکستان؛ آغازگر روند جدیدی از همکاری های تهران و اسلام آباد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سفر رییسی به پاکستان؛ آغازگر روند جدیدی از همکاری های تهران و اسلام آباد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سفر رییسی به پاکستان؛ آغازگر روند جدیدی از همکاری های تهران و اسلام آباد"، کلیک کنید.