سند مالکیت تخت جمشید رونمایی شد

سند مالکیت تخت جمشید رونمایی شد

آفتاب نیوز :

مصطفی ده پهلوان رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در حاشیه مراسم رونمایی از سند مالکیت مجموعه جهانی تخت جمشید که به مناسبت فرارسیدن روز جهانی بنا ها و محوطه های تاریخی در این مجموعه جهانی برگزار شد، اظهارداشت: ظرفیت آثار در حوزه میراث فرهنگی در استان فارس بسیار گسترده است و شهرت جهانی دارد.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور به شعار امسال روز جهانی بنا ها و محوطه های تاریخی که به شکلی به تاب آوری در مقابل مخاطرات محیطی تاکید دارد اشاره کرد و گفت: معتقدم این شعار به شعار امسال از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان جهش تولید و مشارکت مردم مطرح شده گره می خورد چراکه اگر میراث فرهنگی پشتوانه مردمی نداشته باشد محکوم به فناست.

ده پهلوان افزود: برای نمونه برداشت بی رویه آب و فرونشست های زمین خطرات جبران ناپذیری را برای مجموعه های جهانی، چون تخت جمشید و پاسارگاد، نقش رستم به وجود می آورد.

وی با اشاره به اینکه طبق آمار های ارایه شده حدود 70 چاه غیرمجاز در دشت مرودشت پلمپ شده است. افزود: زمانی حفاظت و صیانت از آثار تاریخی به درستی رخ می دهد که علاوه بر میراث فرهنگی جامعه هدف، چون مردم و حتی ادارات و سازمان ها براین مهم تاکید داشته باشند.

ده پهلوان در ادامه سخنانش اخذ سند مالکیت مجموعه جهانی تخت جمشید را اتفاق بزرگ و مهمی دانست و گفت: موضوع صیانت و پاسداشت از میراث فرهنگی وجوه مختلفی دارد که بخشی از آن به حفاظت های داخلی و علمی خود مجموعه ها و بخش دیگر آن به قوانین و مقررات موجود برمی گردد.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور اضافه کرد: سند مالکیت تخت جمشید اقدامی ارزشمند و بزرگی است که باعث می شود که حفاظت و صیانت از این مجموعه عظیم راحت تر صورت گیرد.

ده پهلوان ادامه داد: زمانی که میراث فرهنگی در پناه قانون قرار می گیرد بی تردید راحت می توان از آن ها حفاظت و حراست کرد.

وی، به تعامل خوب وزارت میراث فرهنگی با قوه قضاییه در بحث حفاظت از آثار تاریخی کشور اشاره کرد و گفت: هم اکنون برای رسیدگی به جرایم حوزه میراث فرهنگی شعبه ای ویژه در تهران فعال شده است.

ده پهلوان دربخشی دیگری از سخنانش با مثبت ارزیابی کردن عملکرد مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس از فعالیت های ارزنده و مدیریت خوب او در ماه های اخیر و بعد از انتصاب در این سمت تقدیر و تشکر کرد و گفت: باید یک دست مریزادی به استان فارس بگویم چراکه دکتر ثابت اقلیدی مجموعه استان را به خوبی مدیریت کرد و شاهد بودیم که استقبال مردم در نوروز از اماکن تاریخی این استان کم نظیر و حتی بی نظیر بود؛ بنابراین گزارش امروز طی مراسمی که به مناسبت روز جهانی محوطه ها و بنا های تاریخی در مجموعه جهانی تخت جمشید برگزار شد سند مالکیت تخت جمشید با حضور تنی چند از مسیولان کشوری و استانی و شهرستان مرودشت رونمایی شد و بیش از 100 نفر از پیسشکسوتان، استادکاران، کنشگران و افراد موثر در تحقق مسولیت اجتماعی و مدیران دولتی و… تجلیل به عمل آمد.

سند مالکیت تخت جمشید رونمایی شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سند مالکیت تخت جمشید رونمایی شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سند مالکیت تخت جمشید رونمایی شد"، کلیک کنید.