محدودیت های منابع آبی و ضرورت احداث و توسعه گلخانه ها در خوشاب

محدودیت های منابع آبی و ضرورت احداث و توسعه گلخانه ها در خوشاب

زندگی نیوز/خراسان رضوی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت: با توجه به محدودیت های منابع آبی شهرستان، احداث و توسعه گلخانه ها باید با سرعت بیشتری گسترش یابد.

ابراهیم رودسرابی در گفت و گو با زندگی نیوز اظهار کرد: شهرستان خوشاب دارای 36 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی، 227 حلقه چاه عمیق و 276 رشته قنات و دو رودخانه دایمی است.

وی با بیان اینکه در مجموع 505  چاه عمیق، رشته قنات و رودخانه دایمی منبع تامین کننده آب کشاورزی شهرستان است، افزود: پسته، انگور دیم، زعفران، زیره، خربزه، هندوانه و … نیز از عمده محصولات مهم و مزیت دار شهرستان هستند.

مدیر جهاد کشاورزی خوشاب با اشاره به اینکه شهرستان در این محصولات توانسته رتبه اول تا سوم استان را به خود اختصاص بدهد، به اقدامات مهمی که طی یک سال اخیر در بخش کشاورزی منطقه انجام شده است اشاره کرد و گفت: بهره برداری و مرمت 28 رشته قنات، احداث استخر ذخیره آب کشاورزی و طرح های انتقال آب در شهرستان با مبلغ 5 میلیارد تومان به صورت بلاعوض از مهمترین اقدامات بوده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در راستای ایجاد باغات انگور مدرن با پرداخت 400 میلیون تومان اعتبار بلاعوض 200 هکتار باغ انگور به صورت داربستی ایجاد شد.

رودسرابی افزود: همچنین در راستای سرعت بخشی خدمات دهی به بهره برداران و کشاورزان سه مرکز خدمات غیر دولتی در شهرستان به بهره برداری رسید، در راستای استفاده از دانش نوین هم در بخش کشاورزی نیز 6 هزار 400 نفر روز آموزش و بازدید برای بهره برداران برگزار شد.

وی از پرداخت 2 میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات در حوزه مکانیزاسیون شهرستان به بهره برداران خبر داد و گفت: تکمیل و بهره برداری کارخانه خوراک دام شهرستان، راه اندازی و احداث واحدهای جدید پسته در شهرستان با توجه به ظرفیت موجود در منطقه و بهره برداری از چندین طرح در حوزه کشاورزی و دامپروری از جمله چند گلخانه، پرورش قارچ و واحدهای دام و طیور از مهمترین برنامه های سال جاری در بخش کشاورزی شهرستان خوشاب خواهد بود.

وی افزود: امیدواریم با مجموعه اقداماتی که در شهرستان انجام می دهیم بتوانیم بخشی از مشکلات و مسایل حوزه کشاورزی شهرستان را مرتفع کنیم و رونق را در بخش کشاورزی شهرستان رقم بزنیم.

رودسرابی با اشاره به تولید هزاران تن انواع محصول کشاورزی و دامی ازجمله پسته، تخمه هندوانه آجیلی، انگور، زیره، زعفران و سایر محصولات کشاورزی در شهرستان افزود: ایجاد، توسعه و تکمیل واحدهای فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی باعث رونق اقتصادی در بخش کشاورزی شهرستان خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی خوشاب ادامه داد: راه اندازی واحدهای گلخانه ای در راستای استفاده بهینه از آب، تولید محصولات کشاورزی با کیفیت و استفاده مناسب از انرژی و کاهش هزینه های کاشت، داشت و برداشت محصولات از دیگر اقدامات است.

وی با بیان اینکه برنامه توسعه گلخانه ها در سال های آتی، همچنان از اولویت کاری واحد باغبانی شهرستان است، خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت های منابع آبی، احداث و توسعه گلخانه ها باید با سرعت بیشتری گسترش یافته و توسعه کشت محصولاتی چون سبزی و صیفی به دلیل صرفه اقتصادی و بازار فروش در اولویت قرار گیرد.

شهرستان خوشاب با 36 هزار هکتار کشتزار و باغ، 227 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق، 276 رشته قنات و 2 رودخانه دایمی، یکی از قطب های کشاورزی غرب خراسان رضوی است.

پایان خبر زندگی نیوز

محدودیت های منابع آبی و ضرورت احداث و توسعه گلخانه ها در خوشاب

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "محدودیت های منابع آبی و ضرورت احداث و توسعه گلخانه ها در خوشاب" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "محدودیت های منابع آبی و ضرورت احداث و توسعه گلخانه ها در خوشاب"، کلیک کنید.