مقیمی: با استانداردهای تراز انقلاب اسلامی در زمینه تحول علوم انسانی فاصله داریم

مقیمی: با استانداردهای تراز انقلاب اسلامی در زمینه تحول علوم انسانی فاصله داریم

رییس دانشگاه تهران، تحول در علوم انسانی را مستلزم بررسی و شناخت جنبه های مختلف هستی شناسی، معرفت شناسی و روش شناسی تحول علوم انسانی دانست و گفت: نه شایسته است که کاملا تسلیم اندیشه های غربی حوزه علوم انسانی شویم و نه اینکه آنها را به طور کامل کنار بگذاریم؛ بلکه بایستی یک تعادلی در این زمینه ایجاد شود.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری زندگی نیوز،  سید محمد مقیمی، رییس دانشگاه تهران در نشست پنج ساعته خانه گفتگوی تحول در علوم انسانی که با حضور بیش از 80 استاد برجسته و چهره های علمی و فرهنگی کشور در سالن شهید سلیمانی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: یکی از موضوعات مهمی که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در کشورمان مطرح شده و اتفاقات خوبی نیز در این سال ها در زمینه آن رقم خورده است، اقدامات تحولی در حوزه علوم انسانی است اما با این وجود به نظر می رسد همچنان با استانداردهای تراز انقلاب اسلامی در زمینه تحول علوم انسانی و اجتماعی فاصله داریم.

رییس دانشگاه تهران افزود: با وجود تلاش های ارزشمند و عقبه فکری که تحول در علوم انسانی در اندیشه اندیشمندان اسلامی دارد، اما آنچه در عرصه عملیاتی در دانشگاه به اجرا درمی آید هنوز با مطلوب های ما فاصله زیادی دارد. مقام معظم رهبری در زمینه اهمیت تحول علوم انسانی، بارها نکاتی را مورد تاکید قرار داده و در فرمایشات شان همواره دانشگاهیان و سیاستگذاران در این عرصه را مورد خطاب قرار داده اند. یکی از حوزه هایی که ایشان تاکید دارند این است که ما بایستی در زمینه تحول علوم انسانی «اجتهاد علمی» کنیم و این اجتهاد از طریق قدرت علمی و جریت علمی محقق می شود.

استاد دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران بیان کرد: اجتهاد علمی در حوزه تحول علوم انسانی یعنی اینکه دو بال قدرت نظریه پردازی و جسارت و جرات و پذیرش ریسک که عمدتا ناظر بر اجرای این مقوله در محیط دانشگاه است را مدنظر داشته باشیم و این موضوع را با جدیت در دانشگاه دنبال کنیم. در راستای این دغدغه، شورای تحول علوم انسانی در شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفت و یک دوره مدیریتی را پشت سر گذاشت و امروز در دوره جدید مدیریت شورای تحول علوم انسانی که آقای دکتر عاملی استاد محترم دانشگاه تهران مسیولیت آن را پذیرفتند، دوره ای تازه را در زمینه تحول در علوم انسانی آغاز کرده ایم.

رییس دانشگاه تهران در تشریح دیدگاه ها در زمینه تحول علوم انسانی، بیان کرد: در این عرصه، پیوستاری از دیدگاه ها و مکاتب فکری مطرح می شود؛ در یک سوی طیف اعتقاد بر این است که علم، علم است و نمی تواند تابع مقتضیات مکانی و شرایط فرهنگی و اجتماعی قرار گیرد، تا سوی دیگر طیف که می گوید ما بایستی تمام یافته ها و نظریات غربی در زمینه علوم اجتماعی و انسانی را کنار بگذاریم و از نو دانش جدیدی را در این زمینه مبتنی بر شرایط بومی خلق کنیم. دیدگاه های متعدد دیگری در نقاط این پیوستار فکری در بین دو سوی این طیف افراط و تفریط مطرح می شود که مورد توجه اندیشمندان و نظریه پردازان علوم انسانی و اجتماعی قرار دارد.

مقیمی اضافه کرد: امروز بر اساس دیدگاه غالب، آنچه مسلم است، علوم انسانی قابلیت تعمیم دارند و همه جوامع با لحاظ نمودن مقتضیات بومی و فرهنگی خودشان می توانند از آن بهره ببرند. آنچه که اندیشمندان برجسته کشورمان و در راس آن مقام معظم رهبری مطرح می کنند، این است که اندیشه هایی که در حوزه علوم انسانی توسط اندیشمندان غربی مطرح شده اند، اینطور نیست که به صرف اینکه توسط آنها طرح شده اند، آنها را کنار بگذاریم و بگوییم که آنها قابلیت کاربرد و استفاده ندارند و از سوی دیگر نبایستی کاملا تسلیم این شرایط باشیم و نسبت به نظریه پردازی بومی اقدام نکنیم. بلکه بایستی یک تعادلی در این زمینه ایجاد شود.

وی در اشاره به مضمون بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینه بهره گیری از نظریه های علوم انسانی، نحوه مواجهه با نظریه های علوم انسانی را به مثابه واردات و صادرات مورد اشاره قرار داد و گفت: همانطور که ما در عرصه اقتصادی، اقلام کالایی خود را تولید و صادر می کنیم و به تناسب نیازمان اقلامی را وارد می نماییم، این در حوزه علم نیز قابل تسری و تعمیم است. اما همان طور که در حوزه اقتصاد، تراز اقتصادی و پرداختی مثبت همیشه حایز اهمیت است و این نشان دهنده پیشرو بودن آن جامعه از منظر اقتصادی می باشد، باید تلاش مان این باشد که میزان صادرات نظریات بومی ما و تولیداتمان بر آنچه که مصرف کننده تیوری های غربی هستیم بچربد و خودمان در این زمینه صاحب کرسی و ایده و فکر باشیم.

 مقیمی افزود: در خصوص اینکه این میزان واردات و جنس این واردات چگونه باشد، بحث های متعددی مطرح می شود. برای پاسخ به این سوال که آیا هر نوع جنس وارداتی در نظریه های علوم انسانی قابل استفاده است، باید به موضوع هستی شناسی و معرفت شناسی توجه ویژه کنیم. آنچه که مسلم است در منظر هستی شناسی و آنچه که انسان موضوع مورد مطالعه علوم انسانی و اجتماعی است، این است که این علوم می خواهد در راستای چه هدفی مورد استفاده قرار گیرد؟ عمدتا آنچه که مبتنی بر فلسفه غرب در تولید نظریه های علوم انسانی و اجتماعی مورد توجه قرار می گیرد، مبتنی بر توسعه مادی بشر است و نوع نگاه در نظریه پردازان این است که ما چگونه می توانیم علومی را برای حوزه اجتماع ایجاد کنیم که بتواند سعادت مادی و رفاه بشر را به ارمغان بیاورد.

رییس دانشگاه تهران در پایان تاکید کرد: آنچه که در مبنای فکری و فلسفی اسلام مطرح می شود، توجه توامان به دو بال سعادت مادی و اخروی است. بنابراین ما بایستی نظریه هایی را ایجاد یا استفاده نماییم که بتواند سعادت مادی و اخروی را به صورت توامان تامین کند. اینجا نقطه تمایزی است که بایستی در کاربرد نظریه ها و تیوری ها به آن توجه کنیم.

 مقیمی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه خروجی های این نشست خانه گفتگو به عنوان محورهای کارگروه های تخصصی شورای تحول علوم انسانی مورد استفاده قرار گیرد، درباره هدف تشکیل خانه گفتگوی تحول در علوم انسانی، بیان داشت: مفروضات مربوط به این تحول را از منظر اساتید برجسته کشورمان مورد بررسی قرار می دهیم تا ببینیم از جنبه های مختلف هستی شناسی، معرفت شناسی و روش شناسی تحول علوم انسانی، چه اقداماتی را باید در دستور کار قرار دهیم. معمولا در خانه گفتگو تلاش می کنیم که دیدگاه های موافق و مخالف در یک حوزه ای را به صورت متوالی مطرح کنیم؛ به گونه ای که فقط یک طیف فکری خاصی مطرح نشود، هر چند که در حوزه علوم انسانی چندان دچار تنوع و تعدد مبنای فکری نیستیم و در مبناها اشتراک داریم و فقط در روش های اجرای کار تفاوت هایی مشاهده می کنیم که این نشست به دنبال این روشها و ابتکارات در عرصه عملیاتی مفروضات بنیادین تحول علوم انسانی است.

مقیمی: با استانداردهای تراز انقلاب اسلامی در زمینه تحول علوم انسانی فاصله داریم

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مقیمی: با استانداردهای تراز انقلاب اسلامی در زمینه تحول علوم انسانی فاصله داریم" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مقیمی: با استانداردهای تراز انقلاب اسلامی در زمینه تحول علوم انسانی فاصله داریم"، کلیک کنید.