نروژ: اوکراین می تواند با تسلیحات غرب به داخل خاک روسیه حمله کند

نروژ: اوکراین می تواند با تسلیحات غرب به داخل خاک روسیه حمله کند

در پی بالا گرفتن زمزمه ها در میان مقام های غربی بر سر اجازه دادن به استفاده اوکراین از تسلیحات غربی به منظور حمله به خاک روسیه، نروژ از در حمایت از این پیشنهاد در آمد.

به گزارش زندگی نیوز، «اسپن بارت ایده»، وزیر امور خارجه نروژ امروز (جمعه) ادعا کرد از نظر او استفاده کی یف از تسلیحات دریافتی از کشورهای غربی به منظور حمله به اهداف نظامی در خاک روسیه قابل قبول است.

اظهار حمایت این مقام نروژی از این اقدامی که باعث تشدید و گسترش هر چه بیشتر جنگ می شود بعد از آن مطرح می شود که «ینس استولتنبرگ»، دبیر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز روز دوشنبه گذشته مدعی شده بود کی یف حق حمله به اهداف نظامی در داخل خاک روسیه را دارد. او با اشاره به اینکه برخی کشورهای عضو ناتو برخی محدودیت ها بر حملات از سوی کی یف را برداشته اند و با اشاره به محدودیتی که برای حملات اوکراین با تسلیحات غربی به خاک روسیه اعمال شده، بیان کرد: «زمان آن رسیده که آنها لغو دیگر محدودیت ها را هم بررسی کنند.

امروز جمعه گزارش شد که «جو بایدن»، رییس جمهور آمریکا به اوکراین اجازه داده از تسلیحات ارایه شده توسط آمریکا برای مقابله با خط آتش نیروهای روسیه در منطقه خارکیف استفاده کند اما تاکید کرده که از این سلاح ها نباید برای حمله به اهدافی داخل روسیه استفاده شود.  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای در این خصوص گفت: اوکراین نباید از موشک های دوربرد از جمله ATACMS در داخل خاک روسیه استفاده کند.

وزیر امور خارجه نروژ در مصاحبه امروز خود با شبکه خبری نروژی «ان.آر.کی» ادعا کرد: «ما معتقدیم اوکراین طبق قوانین بین المللی به وضوح این حق را دارد که به مواضع روسیه در داخل خاک روسیه حمله کند. اوکراین می تواند از تسلیحاتی که از غرب دریافت کرده برای حمله به اهداف نظامی مرتبط (با عملیات نظامی ویژه روسیه در خاک اوکراین) استفاده کند.»

او ادامه داد که بروز چنین وضعیتی در زمان یک جنگ «کاملا عادی» است.

اوایل ماه ماه «دیوید کامرون»، وزیر امور خارجه انگلیس نیز در ادعایی مشابه گفت کی یف حق استفاده از تسلیحات عرضه شده از سوی لندن برای حمله به خاک روسیه را دارد.

مسکو در واکنش به این موضع تحریک آمیز هشدار داده ممکن است در صورت حملات اوکراین با تسلیحات عرضه شده از سوی بریتانیا به روسیه «هر گونه تاسیسات نظامی و تجهیزات انگلیس در خاک اوکراین و فراتر از آن» را هدف بگیرد.

روزنامه آمریکایی «پالتیکو» نیز روز پنجشنبه به نقل از چهار مقام و فرد مطلع آمریکایی نوشت دولت جو بایدن به صورت مخفیانه به اوکراین اجازه استفاده از تسلیحات عرضه شده از سوی واشنگتن به منظور حملات در پشت مرز روسیه اما صرفا در محدوده نزدیک به منطقه خارکیف را داده است.

روز سه شنبه گذشته «جوزپ بورل» مسیول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت برخی کشورهای عضو این اتحادیه قصد دارند ممنوعیت استفاده اوکراین از تسلیحات اهدایی این کشورها برای حمله به خاک روسیه را لغو کنند.

بورل پس از جلسه شورای امور خارجه اتحادیه اروپا در یک نشست خبری به مخالفت کشورهای این اتحادیه با استفاده اوکراین از سلاح های اهدایی اروپا برای حمله به خاک روسیه اشاره کرد و گفت: «برخی از اعضا با این کار مخالف بودند و حالا نظر خود را تغییر داده اند. آن ها به تدریج می پذیرند که این محدودیت از سلاح هایی که به اوکراین می فرستند، لغو کنند.»

در پی این صحبت بورل روز پنجشنبه گزارش شد که رهبر آلمان با کنار گذاشتن مخالفت سابقش حالا اجازه به حمله کی یف به داخل روسیه را می دهد.

به نوشته پالتیکو، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان علیرغم نگرانی های پیشین خود در رابطه با تشدید تنش ها با مسکو، هم اکنون از حملات اوکراین در عمق خاک روسیه حمایت می کند. شولتس روز سه شنبه گفته بود که «اگر اوکراین مورد حمله قرار گیرد، می تواند بر اساس قوانین بین المللی از خود دفاع کند.»

پایان خبر زندگی نیوز

نروژ: اوکراین می تواند با تسلیحات غرب به داخل خاک روسیه حمله کند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نروژ: اوکراین می تواند با تسلیحات غرب به داخل خاک روسیه حمله کند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نروژ: اوکراین می تواند با تسلیحات غرب به داخل خاک روسیه حمله کند"، کلیک کنید.