واکنش روسیه به قطعنامه ضدایرانی آژانس اتمی

واکنش روسیه به قطعنامه ضدایرانی آژانس اتمی

به گزارش زندگی نیوز؛ اولیانوف چهارشنبه شب در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: روسیه و چین به قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی رای منفی دادند زیرا تصویب آن می تواند همکاری میان دبیرخانه آژانس و تهران را بسیار پیچیده کند. به همین دلیل، 12 کشورِ «جنوب جهانی» نیز به آن رای ممتنع دادند.

قطعنامه شتابزده و غیرسازنده سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان درباره برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان چهارشنبه در حالی به تایید شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید که 14 کشور از این سند حمایت نکردند.

به گزارش ایرنا؛ چین و روسیه به این قطعنامه رای مخالف داده و کشورهای هند، اندونزی، کنیا، نامیبیا، قطر، ترکیه، الجزایر، ارمنستان، بورکینافاسو، بنگلادش، آفریقای جنوبی رای ممتنع دادند. هیات پاراگویه نیز فاقد حق رای بود.

علاوه بر سه کشور اروپایی پیشنهاد دهنده قطعنامه، دانمارک، اکوادور، فنلاند، ژاپن، کره جنوبی، هلند، سنگاپور، اسپانیا، اوکراین، آمریکا، اروگویه، آرژانتین، استرالیا، برزیل، بلغارستان، کانادا و کاستاریکا نیز به این قطعنامه رای موافق دادند.

در این قطعنامه بدون اشاره به همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، از تهران خواسته شده تا برای حل و فصل مسایل ادعایی پادمانی «اقدامات ضروری و فوری» صورت دهد.

این قطعنامه همچنین از ایران می خواهد بیانیه موسوم به 4 مارس درباره حل وفصل تمام موضوعات باقیمانده بین ایران و آژانس را «بدون تاخیر» اجرا کند و مجوز بازرسان آژانس را که ایران براساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده 9 موافقتنامه جامع پادمان لغو کرده است، احیا کند.

سند یادشده با تکرار ادعاهای سیاسی پادمانی و ریشه دار در اسناد جعلی رژیم صهیونیستی از تهران می خواهد که در خصوص «ذرات اورانیوم با منشاء انسانی در دو مکان اعلام نشده در ایران، توضیحات معتبر ارایه کند و آژانس را از مکان(های) فعلی مواد هسته ای و/یا تجهیزات آلوده مطلع کند»

این درحالیست که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته ای ایران بازدید کرده و هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته ای کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده اند. ایران نیز به همکاری خود با آژانس در چارچوب موافقتنامه جامع پادمان ادامه داده و تاکید دارد که مسایل باقی مانده با رویکرد حرفه ای و بدون جانبداری آژانس قابل حل است.

با این حال، در قطعنامه شتابزده و غیرسازنده تروییکا ادعا شده است که در صورت عدم «همکاری لازم، کامل و بدون ابهام ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل و فصل همه مسایل پادمانی باقیمانده» ممکن است از مدیرکل آژانس خواسته شود که یک «ارزیابی جامع و به روز شده در مورد احتمال حضور یا استفاده از مواد هسته ای اعلام نشده در ارتباط با مسایل باقی مانده گذشته و حال، در مورد برنامه هسته ای ایران، بر اساس اطلاعات موجود ارایه کند.»

پیش از آغاز رای گیری، کشورهای موسوم به گروه همفکر، با صدور بیانیه ای مشترک، تصویب قطعنامه علیه ایران را اشتباه محاسباتی خوانده و هشدار دادند که چنین اقدامی نتیجه معکوس خواهد داشت. آن ها از کشورهای عضو شورا خواستند که در برابر تلاش ها برای سیاسی کردن مسایل پادمانی مقاومت کرده و به این قطعنامه رای موافق ندهند.

جمهوری اسلامی ایران پیشتر هشدار داده بود که هرگونه اقدام سیاسی در شورای حکام، با واکنش متناسب، موثر و فوری مواجه خواهد شد. علی باقری کنی سرپرست وزارت امور خارجه ساعاتی پیش در جمع خبرنگاران گفت: ما همواره ظرفیت های متعددی در چارچوب معاهده ان پی تی و توافق پادمان داشتیم و داریم؛ هرگاه بنا بر مصالح کشور و اولویت های سازمان انرژی اتمی تشخیص داده شود، ظرفیت های مورد نظر فعال خواهد شد.

واکنش روسیه به قطعنامه ضدایرانی آژانس اتمی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش روسیه به قطعنامه ضدایرانی آژانس اتمی" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش روسیه به قطعنامه ضدایرانی آژانس اتمی"، کلیک کنید.