چه خبر از بازار موبایل؟

چه خبر از بازار موبایل؟

دو ابلاغیه جدید در خصوص واردات آیفون طی روزهای اخیر با ابهاماتی همراه بود که همین امر موجب شد که بازار نیز تحت تاثیر قرار گیرد، در همین زمینه رییس کمیسیون تخصصی موبایل و لوازم جانبی اتاق اصناف ایران عنوان کرد که هنوز هیچ مرجع رسمی درباره واردات آیفون به ما چیزی ابلاغ نکرده و واردکنندگان هم منتظر تعیین تکلیف این موضوع هستند.

به گزارش زندگی نیوز، اخیرا تصویب نامه هییت وزیران در خصوص «تعیین اصلاحات تعرفه ای (372) ردیف شامل کاهش و افزایش سود بازرگانی، تفکیک، ایجاد، حذف و اصلاح شرح تعرفه و مندرجات ذیل یادداشت برخی از فصول کتاب مقررات صادرات و واردات» منتشر شده بود که بر اساس آن با توجه به ممنوعیت واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری اپل، در صورت لغو ممنوعیت آن در آینده توسط مراجع ذیصلاح، سود بازرگانی آن به میزان 96 درصد پیش بینی خواهد شد.

بعد از انتشار این تصویب نامه، گمرک ایران در نامه ای اعلام کرده که واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری Apple ممنوع است و در صورت لغو ممنوعیت ورود توسط مراجع ذیصلاح، سود بازرگانی آن به میزان 96 درصد تعیین شده است. با این حال هر دو نامه دارای ابهاماتی بود؛ چراکه تاکنون ممنوعیت برند Apple به طور کامل ممنوع نبوده و آیفون های 12 و 13 و مدل های قبل از آن به کشور وارد می شد. با این حال با این دو ابلاغیه جدید این ابهام ایجاد شده که آیا واردات آیفون به طور کامل به کشور ممنوع شده است؟ همچنین این سوال درباره تعیین تعرفه 96 درصدی هم وجود داشت که آیا این تعرفه برای همه مدل های آیفون (در صورت رفع ممنوعیت) اعمال خواهد شد یا فقط برای آیفون 14 به بالا در نظر گرفته شده است؟

بنابراین این موضوع هنوز ابهاماتی دارد که هم گمرک و هم واردکنندگان در انتظار رفع آن هستند. با این حال به نظر می رسد این بلاتکلیفی اثرات خود را بر بازار داشته است. علاوه بر این عدم تخصیص ارز در ماه های اخیر نیز بر قیمت ها در بازار موبایل اثرگذار بوده است.

در این رابطه سید حسین سادات حسینی در گفت وگو با زندگی نیوز، درباره تاثیر بلاتکلیفی واردات آیفون بر بازار، اظهار کرد: در 10 روز گذشته قیمت موبایل های آیفون و سایر موبایل های بالای 600 دلار حدود 10 تا 15 درصد در بازار گران شده است. این در حالی است که در این مدت نرخ ارز نوسان خاصی نداشته است.

به گفته وی قیمت موبایل های زیر 600 دلار که با ارز نیمایی وارد می شود هم به دلیل عدم تخصیص ارز از دی ماه سال گذشته، حدود 30 تا 35 درصد افزایش یافته است.

رییس کمیسیون تخصصی موبایل و لوازم جانبی با اشاره به مشکلات شرکت های وارد کننده در پی عدم تخصیص ارز، در پاسخ به سوالی درباره تعیین تکلیف واردات آیفون گفت: هنوز هیچ مرجع رسمی درباره واردات آیفون به ما چیزی ابلاغ نکرده و واردکنندگان هم منتظر تعیین تکلیف این موضوع هستند.

وی افزود: به دلیل عدم تخصیص ارز در ماه های گذشته، شرکت ها دچار آسیب شدند و بازار رقابت حذف شده است. در اصل حال حاضر این شرکت ها امکان تامین هزینه های خود را هم ندارند.

پایان خبر زندگی نیوز

چه خبر از بازار موبایل؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چه خبر از بازار موبایل؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چه خبر از بازار موبایل؟"، کلیک کنید.