چین F_22 آمریکا را فلج کرد!/ آیا فناوری جدید در اختیار ایران قرار می گیرد؟

غزال زیاری_ محققان چینی که با نیروی هوایی این کشور همکاری می کنند، اخیرا از ساخت و توسعه فناوری راداری جدیدی خبر داده اند که می تواند جنگنده های رادارگریزی مثل F-22 آمریکا را به راحتی شناسایی کند. این در حالی است که جنگنده های F-22 آمریکایی به خاطر قابلیت رادارگریزشان، شهرتی بین المللی دارند و به گفته ارتش آمریکا، این هواپیماها به خاطر طراحی خاص شان، پیشرفته ترین جنگنده جهان به شمار می روند.

به گزارش زندگی نیوز، سطح مقطع راداری (RCS) این جت های جنگنده، بسیار کوچک و به اندازه حدود 0٫0001032256 مترمربع (کمتر از یک تیله شیشه ای) است و همین ابعاد کوچک، کار سیستم های راداری معمولی را برای ردیابی این جت های جنگنده بسیار سخت می کند.

f-22.jpg

حالا چینی ها مدعی شده اند که راداری با قابلیت شناسایی این جنگنده ها را ساخته اند و تیمی از محققان به سرپرستی ژی جون وی از دانشگاه مهندسی نیروی هوایی شیان، نتیجه تحقیقات شان را در مجله معتبر دانشگاه هوانوردی و فضانوردی پکن منتشر کرده اند.

ماموریت مخفی

از قرار معلوم، فناوری جدید، قابلیت بالایی در شناسایی جنگنده های رادارگریز دارد و می تواند جنگنده رادارگریزی را با پیکربندی مشابه F-22 در شرایطی قابل مقایسه با یک جت جنگنده معمولی با RCS بیش از 6 مترمربع قرار دهد. این بدان معناست که قدرت تشخیص این رادار در شناسایی هواپیمای رادارگریز F-22 ، افزایش حدودا 60 هزار برابری داشته که در مقایسه با سیستم های راداری معمولی تفاوت زیادی دارد.

محققان چینی در عین حال مدعی شده اند که می توانند جنگنده F-22 را در یک منطقه جنگی پهناوری به وسعت حدود 63هزار کیلومترمربع شناسایی کنند و در تعیین موقعیت لحظه ای F-22 با دقتی مثال زدنی، به نتایج خوبی دست یافته اند. حاشیه خطای رادار در هنگام ردیابی جنگنده رادارگریز، کمتر از 1٫5 متر بوده که این داده ها برای هدایت جنگنده های رهگیر یا موشک های پدافند هوایی کافی است و در نتیجه برتری و قابلیت رادار گریزی جنگنده ای مثل F-22 را خنثی می کند.

رویکرد فناورانه

تا پیش ازاین، چین از رادارهای ضدهوایی زیادی استفاده کرده بود و حالا با بهره گیری از این فناوری جدید قصد دارد تا در این زمینه فراتر برود. در این سیستم از رادارهای متعددی برای اسکن زوایای مختلف استفاده می شود که با مفهومی به نام “زمان بندی منابع هوشمند” ترکیب شده اند.

f22.jpg

این سیستم زمان بندی به صورت پویا (دینامیک)، منابع شناسایی را به سمت «در معرض دید»ترین بخش جت جنگنده رادارگریز تغییر می دهد و دقت تشخیص راداری آن را به حداکثر می رساند. طبق گفته اعضای این تیم، این سیستم تنها به سه دستگاه رادار نیاز دارد که امکان نصب آنها در خشکی، جزیره ، کشتی و حتی هواپیماها وجود دارد.

در صورتی که ادعاهای چینی ها صحت داشته باشد، فناوری رادار جدید می تواند پیامدهای قابل توجهی بر اثربخشی رزمی F-22 داشته باشد؛ چرا که F-22 با اتکا به قابلیت رادارگریزی اش می تواند قبل از حمله به اهداف با موشک های هوا به هوا با برد موثر حدود 100 هزار متری، از پدافند هوایی دشمن فرار کند. برای حملات با بمب های هدایت دقیق روی زمین، جنگنده رادارگریز باید در شعاع بیست هزار متری باشد. اما حالا سیستم راداری جدید چین مدعی است که می تواند این مزیت کلیدی F-22 را مهار کند.

به گفته محققان، این رادار چینی می تواند مختصات دقیق و سرعت حرکت F-22 را تنها در 0٫008 ثانیه محاسبه کرده و به علاوه قابلیت ردیابی هر جنگنده رادارگریز در یک سازند مهاجم F-22 را تنها در 0٫02 ثانیه داراست.

f-22.jpg

تکامل نبردهای هوایی

با تشدید تنش ها در منطقه آسیا و اقیانوسیه، تحولاتی این چنینی را در دنیای فناوری نظامی و هوایی شاهد هستیم و چین قصد دارد تا با بهره گیری از این فناوری جدید راداری، در مناطقی از جمله دریای چین جنوبی و اقیانوس آرام غربی از حریفان پیشی بگیرد.

از سوی دیگر چینی ها تولید جنگنده های رادارگریز J-20 خود را نیز افزایش داده اند؛ چرا که آنها جنگنده های F-22 آمریکایی مستقر در ژاپن را به منزله تهدیدی برای زیرساخت های ساحلی خود می دانند.

در عین حال، آمریکا هم به مدرن سازی بیش از 100 فروند F-22 پرداخته و این نکته با درنظر داشتن اینکه آمریکا روند تولید جت های F-22 را به دلیل هزینه های بالا متوقف کرده بود، قابل توجه است.

این مسایل حکایت از یک مسابقه تکنولوژیک در نبردهای مدرن هوایی دارد که بدین ترتیب، طرفین به دنبال یافتن برتری و سبقت از یکدیگر در شناسایی و درعین حال تقویت قابلیت های دفاعی شان هستند.

از دیگر پرسش هایی که به ذهن متبادر می شود، رویکرد چین در به اشتراک گذاری فناوری جدید است. آیا چین هم مانند ایالات متحده که جنگنده F-22 را به هیچ یک از دیگر هم پیمانان خود نفروخته، فناوری رادار ضدپنهان کار را انحصاری استفاده می کند یا با توجه به گسترش جنگنده ها و موشک های پنهان کار، آن را در اختیار دیگر شرکای راهبری خود نیز خواهد گذاشت؟

منبع: interestingengineering

227321

چین F_22 آمریکا را فلج کرد!/ آیا فناوری جدید در اختیار ایران قرار می گیرد؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چین F_22 آمریکا را فلج کرد!/ آیا فناوری جدید در اختیار ایران قرار می گیرد؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چین F_22 آمریکا را فلج کرد!/ آیا فناوری جدید در اختیار ایران قرار می گیرد؟"، کلیک کنید.