کمبود بیش از 100 هزار پرستار در کشور / سهم 8 هزار نفری پرستاران در استخدام های جدید

کمبود بیش از 100 هزار پرستار در کشور / سهم 8 هزار نفری پرستاران در استخدام های جدید

رییس کل سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه با کمبود بیش از  100هزار نفری پرستار مواجه هستیم، اظهار کرد: ضرورت توجه به ضریب استاندارد نیروی انسانی کادر پرستاری نسبت به تخت بیمارستانی بسیار حایز اهمیت است. 

محمدتقی جهان پور در گفت وگو با زندگی نیوز، با بیان اینکه با کمبود نیروی انسانی در حوزه پرستاری مواجه هستیم، اظهار کرد: برآوردهای سازمان نظام پرستاری در ارتباط با نیاز نیروی انسانی در بخش پرستاری بیانگر این است که با کمبود بیش از  100هزار نفری مواجه هستیم. سازمان نظام پرستاری از «سازمان اداری و استخدامی» و «سازمان برنامه و بودجه» تقاضا دارد موضوع کمبود نیروی انسانی پرستاری را در کانون توجه قرار دهند. 

وی با اشاره به پیگیری های انجام شده برای جذب نیروی پرستاری گفت: بنا بر اعلام معاونت درمان وزارت بهداشت، 16هزار تخت به ظرفیت بیمارستانی کشور اضافه شده، در حالی که فقط 8هزار پرستار به منظور ارایه خدمات در نظام سلامت جذب شده اند. جذب 8000 پرستار کافی نیست؛ چرا که این تعداد فقط پاسخگوی بخش کوچکی از  نیازهای گذشته است. 

رییس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: سازمان نظام پرستاری کشور بر این باور است که ضریب استاندارد نیروی انسانی کادر پرستاری نسبت به تخت بیمارستانی همزمان با افزایش ظرفیت تخت های بیمارستانی مورد توجه قرار گیرد. ضرورت توجه به ضریب استاندارد نیروی انسانی کادر پرستاری نسبت به تخت بسیار حایز اهمیت است؛ چرا که از آسیب دیدن مردم ناشی از کمبود نیرو جلوگیری می شود  و با توجه به سختی کار پرستاری، نیروی انسانی نیز دچار آسیب نمی شود. 

جهان پور با بیان اینکه نظرات کارشناسی در ارتباط با جذب نیروی انسانی پرستاری حایز اهمیت است، افزود: «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، «سازمان اداری و استخدامی» و «سازمان نظام پرستاری» با همکاری یکدیگر و بررسی نظرات کارشناسان می توانند در جهت جذب نیروی انسانی پرستاری گام بردارند. به طور قطع، سازمان نظام پرستاری به دلیل ارتباط با جامعه پرستاری می تواند در امر استخدام به سازمان های مرتبط با جذب نیروی انسانی کمک کند.

رییس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه تامین نیروی پرستاری بسیار مهم است، افزود: تامین نیروی انسانی پرستاری مورد نیاز نظام سلامت کشور نه تنها سبب ارتقاء کیفیت خدمات پرستاری می شود، بلکه به تحقق حقوق مردم در امر سلامت نیز کمک می کند. 

وی درباره اعلام نتایج آزمون استخدامی پرستاری سال 1402 گفت: حدود 25000 نفر در آزمون استخدامی  سال 1402 شرکت کردند. مرحله گزینش افرادی که در این آزمون پذیرفته شده بودند تا حدودی انجام شده است. سهم پرستاران از آزمون استخدامی سال 1402، حدود 8هزار  نفر است. سازمان نظام پرستاری نسبت به سهم نیروی انسانی از آزمون استخدامی گلایه دارد؛ چرا که تعداد نیروهایی که توسط آزمون استخدامی جذب شدند کافی نیست و فقط پاسخگوی بخش کوچکی از نیاز های گذشته است.

پایان خبر زندگی نیوز

کمبود بیش از 100 هزار پرستار در کشور / سهم 8 هزار نفری پرستاران در استخدام های جدید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمبود بیش از 100 هزار پرستار در کشور / سهم 8 هزار نفری پرستاران در استخدام های جدید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمبود بیش از 100 هزار پرستار در کشور / سهم 8 هزار نفری پرستاران در استخدام های جدید"، کلیک کنید.