نقاشی کودکان یادگیری

نقاشی یکی از فعالیت های لذت بخش و سودمند برای کودکان است. این فعالیت می تواند خلاقیت آن ها را تحریک کند، مهارت های حرکتی آن ها را توسعه دهد، بیان آن ها را بهبود بخشد و رشد شناختی و عاطفی آن ها را تقویت کند. اما آموزش نقاشی به کودکان کار ساده ای نیست. این کار صبر، راهنمایی، تشویق و متدها و روش های مناسب را می طلبد. در این مقاله، اصول آموزش نقاشی به کودکان شامل: انواع نقاشی مناسب برای کودکان، ابزارهای مورد نیاز برای نقاشی کودکان، روانشناسی و نگرش آموزش نقاشی به کودکان و روش های آموزش نقاشی به کودکان را به طور جامع بررسی می کنیم.

نقاشی کودکان را چگونه آموزش بدهیم؟🎨 - نینوپیا

انواع نقاشی مناسب برای کودکان

نقاشی انواع بسیار زیادی دارد که کودکان می توانند یاد بگیرند و از آن لذت ببرند، مانند ، آبرنگ، اکریلیک، روغن، گواش، نقاشی با انگشتان، نقاشی با اسپری و غیره. اما همه انواع نقاشی به یک اندازه برای کودکان با سنین و توانایی های مختلف مناسب نیستند. شما برای اینکه باید مطالعه و تحقیق کنید و آموزش ببینید. با لباس های السا و آنا قسمتی از رویاهای کودک خود را واقعی کنید

انتخاب نوع نقاشی مناسب برای کودکان

پیش از هر چیز باید نوع نقاشی مناسب را بر اساس سن و توانایی ها و همچنین علایق کودک، انتخاب کنیم. یک انتخاب درست می تواند کودک را به نقاشی علاقه مند کند در حالی که یک انتخاب نامناسب می تواند او را برای همبشه از نقاشی متنفر کند. پس مهم است که در اولین گام در این مسیر، دقت کافی را داشته باشیم. برخی از عواملی که باید در انتخاب نوع نقاشی برای کودکان در نظر گرفت را در ادامه خواهیم دید.

سطح دشواری و پیچیدگی

برخی از انواع نقاشی، مانند روغن و اکریلیک، نیاز به مهارت و تکنیک بیشتری نسبت به دیگر انواع نقاشی، مانند آبرنگ و نقاشی با انگشتان دارند. بنابراین، این نوع نقاشی ها برای کودکان بزرگتر و با تجربه تر که می توانند چالش ها و ناامیدی های نقاشی را مدیریت کنند مناسب هستند. کودکان کوچکتر و کم تجربه ممکن است نقاشی های ساده تر و آسان تری را ترجیح دهند که به آن ها اجازه می دهد به راحتی احساس درونشان را بیان کنند و خوش بگذرانند.

سطح ایمنی و بهداشت

برخی از انواع نقاشی، مانند رنگ روغن و نقاشی با اسپری، شامل مواد سمی و قابل اشتعال هستند که می توانند برای سلامت و ایمنی کودکان مضر باشند. بنابراین، کودکان نباید از آن استفاده کنند یا باید با احتیاط و نظارت بزرگسالان استفاده شود.

دیگر انواع نقاشی مانند آبرنگ و نقاشی با انگشتان برای کودکان ایمن تر و بهداشتی تر هستند؛ زیرا از رنگ های مبتنی بر آب و غیرسمی استفاده می کنند که می توان آن ها را به راحتی از پوست و لباس ها پاک کرد.

سطح علاقه و انگیزه

کودکان ترجیحات و سلایق مختلفی در مورد انواع نقاشی دارند. برخی از کودکان ممکن است رنگ های روشن و زنده را دوست داشته باشند، در حالی که برخی دیگر رنگ های نرم و ظریف را ترجیح می دهند. برخی از کودکان ممکن است نقاشی های واقع گرایانه و جزیی را دوست داشته باشند، در حالی که برخی دیگر نقاشی های خیالی و مجازی را دوست دارند. بنابراین، نوع نقاشی و همچنین موضوع و هدف نقاشی باید بر اساس علاقه و انگیزه کودک انتخاب شود.

 انتخاب ابزارهای مورد نیاز برای نقاشی

نقاشی نیاز به ابزارها و مواد مختلفی دارد، مانند: رنگ ها، قلم موها، پالت ها، بوم ها، کاغذها، پایه بوم، پیش بندها و غیره. اما همه ابزارها و مواد برای کودکان مناسب نیستند. توجه به نکات ایمنی در انتخاب مواد و لوازم نقاشی برای کودکان ضروری است. همچنین می توانید با توجه به مواردی که در ادامه ذکر می شود، خلاقیت کودکان را برانگیزید و آن ها را بیشتر به هنر نقاشی علاقه مند کنید.

برخی از نکات برای انتخاب ابزارها و مواد مناسب برای کودکان عبارتند از:

ابزارها و مواد با کیفیت انتخاب کنید

ابزارها و مواد با کیفیت می توانند در نتیجه و لذت نقاشی تفاوت ایجاد کنند. رنگ های با کیفیت دارای رنگدانه های بیشتر و پرکننده های کمتر هستند، و به این معنی است که رنگ بیشتری دارند و کمتر محو هستند. قلم موهای با کیفیت دارای تارهای صاف و انعطاف پذیر هستند، که دارای کنترل بیشتر و ریزش کمتری می باشند. لباس ابرقهرمانان دخترانه باعث می شود کودکان وارد دنیای خیالات خود شوند و باعث تقویت قوه خلاقیت و نوآوری آنان از همان کودکی می شود

پالت های با کیفیت دارای سطوح صاف و تخت هستند، به این معنی که بیشتر رنگ مخلوط شده و هدر نمی رود. بوم ها و کاغذهای با کیفیت دارای بافت های صاف و محکم هستند، که دارای قدرت و استحکام بیشتری می باشند و کمتر پاره می شوند. بنابراین کیفیت ابزارها تاثیر بسزایی در نقاشی خواهد داشت. اما اگر کودک شما فقط جهت سرگرمی نقاشی می کند، نیازی به استفاده از لوازم گران قیمت نیست.

ابزارها و مواد را متناسب با سن و توانایی کودک انتخاب کنید

ابزار و مواد مناسب برای نقاشی کودکان کدام اند؟ ابزارها و مواد مناسب آن هایی هستند که با نوع نقاشی و سن و توانایی کودک مطابقت دارند. برای مثال، رنگ ها و قلم موهای آبرنگ مناسب برای نقاشی آبرنگ هستند، در حالی که رنگ ها و قلم موهای اکریلیک مناسب برای نقاشی اکریلیک هستند.

به همین ترتیب، قلم موهای کوچک و نرم برای کودکان مبتدی مناسب هستند، در حالی که قلم موهای بزرگ و سخت برای کودکان بزرگتر و در سطح پیشرفته مناسب هستند. هنگام تهیه مواد و ابزار نقاشی برای کودک خود به این موارد توجه کنید.

در انتخاب مواد و لوازم تنوع به خرج دهید

ابزارها و مواد متنوع می توانند خلاقیت و کنجکاوی کودک را تحریک کنند، همچنین اثرات و تجربه های مختلفی را فراهم کنند. برای مثال، علاوه بر رنگ ها و قلم موها، کودکان می توانند از اسفنج ، مهر، رولر (غلتک)، قالب ، مدادرنگی ، ماژیک، مداد و غیره نیز برای ایجاد بافت ها و الگوهای مختلف استفاده کنند.

علاوه بر بوم و کاغذ، کودکان می توانند از سنگ ها، چوب ، مقوا، پارچه ، برگ ، شاخه های درختان، صدف ها و… نیز برای ایجاد شکل ها و فرم های مختلف استفاده کنند. استفاده از مواد و وسایل مختلف باعث افزایش خلاقیت کودکان می شود.

شما می توانید با ایجاد مسیله ها و سوال های ساده و راهنمایی آن ها در پیداکردن پاسخ، مهارت حل مسیله آن ها را نیز تقویت کنید. و این مسایل اگر از جنس نقاشی و طراحی باشند، هم مهارت حل مسیله را می آموزند و هم هنر نقاشی را!

تاثیر روانشناسی و نگرش معلم در آموزش کودکان

اصول آموزش نقاشی به کودکان فقط درباره انتقال مهارت ها و تکنیک ها نیست، بلکه درباره پرورش اعتماد به نفس و شوق آن ها نیز هست. بنابراین، روانشناسی و نگرش معلم در یادگیری و لذت کودک بسیار مهم و تاثیرگذار است.

همانطور که می دانید و خودتان نیز احتمالا تجربه کرده اید، یک معلم می تواند کودک را عاشق یک درس یا موضوع کند یا او را از آن درس و موضوع متنفر کند. اگر اصول آموزش که در سنین مختلف فرق می کند رعایت شوند، قطعا علاقه بیشتری به وجود می آید و یادگیری بهتر شکل می گیرد.

آموزش های نقاشی کودک و نوجوان لیموناد منبع مناسبی برای شما خواهند بود تا برای همراهی و آموزش نقاشی به کودکان دلبندتان از آن ها الهام بگیرید. این آموزش ها شامل و هم چنین نقاشی با ابزارهای متنوع است که می تواند کودک شما را علاقه مند و سرگرم کند. از طریق لینک زیر به این آموزش ها دسترسی خواهید داشت.

همان طور که گفتیم نگرش و شیوه ی آموزش یک معلم در یادگیری و علاقه ی کودک به یک موضوع بسیار موثر است. بنابراین یادگیری نقاشی هم برای این که برای کودک لذتبخش باشد نیازمند رعایت اصول آن از سوی معلم است. برخی از اصول آموزش نقاشی به کودکان عبارتند از:

روی فرآیند تمرکز کنید، نه نتیجه

فرآیند نقاشی مهم تر از نتیجه نقاشی است؛ زیرا شامل کاوش، آزمایش، تجربه و کشف کودک است. بنابراین، معلم نباید نقاشی کودک را بر اساس واقع گرایی، دقت یا زیبایی آن قضاوت یا انتقاد کند. بلکه باید تلاش، خلاقیت و ابتکار کودک را قدردانی و تحسین کند. یک نقاشی عالی و بی نقص، هدف این آموزش نیست، بلکه هدف از آموزش نقاشی به کودکان، تاثیرات مثبت بر طرز فکر و خلاقیت آن هاست.

تشویق کنید، نه سرکوب

معلم باید کودک را تشویق کند که چیزهای جدید را امتحان کند، اشتباه کند و از آن ها بیاموزد، نه اینکه کودک را از ریسک کردن، خطاکردن و احساس ناامیدی باز دارد. معلم همچنین باید کودک را تشویق کند که احساسات، افکار و نظرات خود را بیان کند، نه اینکه دیدگاه ها، داستان ها یا انتظارات خود را بر نقاشی کودک تحمیل کند.

دنیای کودکان محدودیت های کمتری نسبت به بزرگسالان دارد! چرا که آن ها ذهنیتی محدود ندارند، و برعکس بزرگسالان، شوق تجربه کردن دارند و دقیقا به همین دلیل خلاق تر هستند. این خلاقیت را باید پرورش داد.

الهام بخش باشید، نه آموزگار

معلم باید برای کودک با ارایه مثال ها، پیشنهادها و سوال ها الهام بخش باشد، نه اینکه نقاشی را با دادن دستورالعمل ها، قوانین و پاسخ ها به کودک آموزش دهد. همچنین باید کودک را در معرض منابع مختلف برای ایده پردازی، مانند طبیعت، هنر، کتاب، موسیقی و… قرار دهد، نه اینکه آن ها را به یک موضوع یا هدف خاص محدود کند.

اینکه کسی چیزی را خودش یاد بگیرد و معلم فقط نقش راهنما را داشته باشد، به مراتب تاثیرگذارتر از آن است که مستقیما آن مطلب آموزش داده شود. این موضوع حتی برای بزرگسالان نیز صدق می کند. لباس بن تنی به شکلی طراحی و دوخته شده که برای  رده سنی 5 تا 6 سال مناسب می باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نقاشی کودکان یادگیری" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نقاشی کودکان یادگیری"، کلیک کنید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.